Bazan kuratorem festiwalu w Tel Avivie

Taniec na świecie

Tomasz Bazan znalazł się w grupie 17 ekspertów z dziedziny kultury - kuratorów sztuki, krytyków z Europy oraz Izraela, choreografów - pracujących nad nową formułą interdyscyplinarnego festiwalu sztuki ze znaczącą rolą ciała, tańca i ruchu.

Festiwal powstać docelowo ma w Tel Avivie w Izraelu w 2015 roku jednak prace przygotowawcze ruszają już teraz. Grono ekspertów spotykać się będzie w różnych częściach Europy i Izraela podczas 10 sesji organizacyjnych, na których omówione zostaną najważniejsze zjawiska w dziedzinie tańca, oraz wytyczone kierunki poszukiwań na lata 2015-2018. Sam festiwal narazie pod roboczą nazwą 'Contexts bodies' składać ma się z kilku modułów min: programu sztuk wizualnych ukierunkowanych na fotografię i video dotyczące przemian ciała w współczesnej kulturze, programu prezentacji spektakli opartych o poszukiwania i eksperymenty dotyczące ciała w tańcu, programu wydawniczego skupiającego się na opracowywaniu i publikowaniu tekstów krytycznych w postaci wydawnictw oraz portalu www. Eksperci zakończą swoje prace w listopadzie 2014 i wtedy też zostanie ogłoszony program Festiwalu na rok 2015. Docelowym miejscem prezentacji programu jest Tel Aviv jednak organizatorzy nie wykluczają powołania formuły wymiany programowej pomiędzy różnymi ośrodkami tańca w Europie. Termin pierwszej sesji to 16 - 28 października 2013 Tel Aviv.

Tomasz Bazan tancerz, reżyser i choreograf; założyciel Teatru Maat Projekt; twórca i kurator międzynarodowego festiwalu eksperymentalnego tańca i ruchu MAAT FESTIVAL; członek interdyscyplinarnej 'Kunst Gillian Gallery' w Berlinie; pracownik artystyczny Centrum Kultury w Lublinie. Ukończył wydział Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej o specjalizacji krytyka i animacja dzieł sztuk plastycznych. Szeroko pojmowanego tańca uczył się u wielu znakomitych tancerzy i mistrzów sztuk walki w Polsce i poza granicami kraju. Współpracuje z wybitnymi teatrami, tancerzami, choreografami, dramaturgami i reżyserami w Polsce oraz poza granicami kraju. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2011). Zrealizował szereg interdyscyplinarnych projektów oscylujących wokół spektakli, happeningów, instalacji kolektywnych, performance pokazywanych w wielu prestiżowych miejscach niemal w całej Polsce i za granicami kraju (Niemcy, USA, Norwegia, Ukraina, Białoruś, Francja, Słowacja, Wielka Brytania, Hiszpania, Belgia) tworząc z czasem swój własny, rozpoznawalny styl. Krytyka uznała działania Tomasza Bazana za jedne z najważniejszych tego typu w Polsce. Spektakle Tomasza Bazana prezentowane były na wszystkich dotychczasowych edycjach Polskiej Platformy Tańca

(-)
Materiał Festiwalu
16 października 2013
Portrety
Tomasz Bazan

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...