Benefis Bogumiły Murzyńskiej

50 lat pracy artystycznej w Teatrze Śląskim

W najbliższą sobotę na macierzystej scenie Teatru Śląskiego Bogumiła Murzyńska świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Wystąpi w roli Lindy w "Komedii teatralnej", sztuce, która obnaża życie teatralne widziane od strony twórców.

Bogumiła Murzyńska - Ukończyła PWSTiF w Łodzi w 1962 r. i od tego czasu niemal nieprzerwanie jest aktorką Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Z sentymentu dla Śląska zerwała podpisaną w 1974 roku umowę z Teatrem Studio w Warszawie, dwa sezony - 77/78 i 78/79 spędziła w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Za swój debiut sceniczny uważa rolę Ivette w Matce Courage (reż. L.Zamkow). Trzykrotnie - po raz pierwszy jako nagłe zastępstwo sosnowieckim Teatrze Zagłębia, 1963, następnie na scenie Teatru Śląskiego (1964, reż J. Gruda i 1974, reż. Z. Bogdański.) powierzano Jej rolę Panny Młodej w Weselu Wyspiańskiego. Wśród Jej dalszych znaczących dokonań scenicznych trzeba wymienić Antoinette w Biografii Frischa (reż. J. Skotnicki), tytułową rolę w Księżniczce Turandot Gozziego (reż. J. Ukleja), Kresydę w Troilusie i Kresydzie Szekspira (reż. L Zamkow), Żonę w Nie-Boskiej komedii Krasińskiego (reż. J. Kreczmar), Julię w Wilkach w nocy Rittnera (reż. M. Dmochowski), Pannę Julię Strindberga (reż. P. Paradowski), Elmirę w Świętoszku Moliera (reż. W. Skaruch), Siostrę Annę w Wariacie i zakonnicy Witkacego (reż. P. Paradowski), Karusię w Przedwiośniu Żeromskiego (reż. Z. Bogdański), Dolly Obłońską w Annie Kareninie Tołstoja (reż. L. Zamkow), Tytanię w Śnie nocy letniej Szekspira (reż. A. Markowicz), Ninę w Maskaradzie Lermontowa (reż. A. Nowak), Maryję w Pastorałce Schillera (reż. J. Ukleja), Żonę w Ich czworo Zapolskiej (reż.J. Nowak), Barbarę Radziwiłłównę w dramacie Felińskiego (reż. J. Sycz), Baronową w Garbusie Mrożka (reż. B. Tosza), Laurę w Kordianie Słowackiego (reż. J. Zegalski), Ewę w Wyszedł z domu Różewicza (reż. J. Maciejowski), Małgorzatę w Iwonie, księżniczce Burgunda (reż. J. Czernecki), Ibsenowska Norę (reż. J. Zegalski), Matkę w Białym małżeństwie Różewicza (reż. J. Różewicz), Idalię w Fantazym Słowackiego (reż. J. Zegalski), Orgonową w Nie uchodzi, nie uchodzi czyli damy i huzary Fredry (reż. M. Wojtyszko), Aleksandrę we Wróżbach kumaka Grassa (reż. B. Tosza), Starą w Krzesłach Ionesco (reż. Z. Zasadny), Mag w Królowej piękności z Leenane McDonagha (reż. K. Deszcz), Matkę w Rzeźni Mrożka, Piastunkę w Romeo i Julia Szekspira (obie w reż. B. Zaczykiewicza), Panią Mącką w Żołnierzu królowej Madagaskaru Dobrzańskiego i Tuwima (reż. T. Bradecki), tytułowa bohaterkę Matki Witkiewicza - w tej roli obchodziła jubileusz 40-lecia pracy artystycznej (reż. I. Janiszewski), Martę w Kto się boi Virginii Woolf? Albeego (reż. L. Adamik), Aleksandrę w Gąsce Kolady (reż. K. Materna), Maryjohnny Rafferty w Czaszce z Connemary McDonagha (reż. K. Deszcz), Matkę/ Pielęgniarkę w Świat jest skandalem Mana (reż. T. Man), Żonę Illa w Wizycie starszej pani Dürrenmatta (reż. M. Piekorz). W swojej najnowszej roli – Linda w Komedii teatralnejAhlforsa - świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Przez wiele lat współpracowała w Teatrem Telewizji, zagrała tu m. in. Julię w Miłość - czysta u kąpieli morskich Norwida, Maszę w Dubrowskim Puszkina, Luciettę w Awanturze w Chioggi Goldoniego, Żonę w Poecie Čapka, Anulkę w Porwaniu Sabinek Schönthana, Oliwię w Wieczorze trzech króli Szekspira.

Od lat zajmuje się działalnością pedagogiczną - współpracowała ze Studiem Aktorskim Doroty Pomykały i ze średnią szkołą kosmetyczną ZDZ. Obecnie jest wykładowcą Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim.

Z Jej inicjatywy od 1992 roku w Teatrze Śląskim odbywa się koncert charytatywny "Kolęda z aktorami". Prowadzi również intensywną działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Bogumiła Murzyńska jest zdobywczynią siedmiu Złotych Masek, wyróżnioną licznymi nagrodami artystycznymi i państwowymi. Dwukrotnie zdobyła nagrodę podczas Ogólnopolskich Przeglądów Słuchowisk Radiowych. Za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład kulturalny na rzecz regionu została uhonorowana Nagrodą Miasta Katowice, oraz odznakami "Zasłużony dla rozwoju województwa katowickiego" i Zasłużony Działacz Kultury, jest dwukrotną laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Katowice.

Dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2007 roku otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

***

Bengt Ahlfors - "Komedia Teatralna", 12.01.2013, godz. 18:00, Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, Duża Scena

(-)
Materiał Teatru
10 stycznia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...