Benefisowa trzydniówka Jacka Głomba

"Moja Bośnia" - reż. Jacek Głomb - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Premiera "Małej Bośni" na scenie Teatru Starego w Bolesławcu (12 września) rozpocznie weekendowy i jubileuszowy cykl wydarzeń "20. sezonów Jacka Głomba w Legnicy". W programie przede wszystkim prezentacje sztuk wyreżyserowanych poza macierzystą sceną.

Premiera "Małej Bośni" na scenie Teatru Starego w Bolesławcu (12 września) rozpocznie weekendowy i jubileuszowy cykl wydarzeń "20. sezonów Jacka Głomba w Legnicy". W programie przede wszystkim prezentacje sztuk wyreżyserowanych poza macierzystą sceną.

Jacek Głomb funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego legnickiego teatru objął w sierpniu 1994 roku. Kierował jednak początkowo hybrydą o statusie wojewódzkiego domu kultury pod nazwą Centrum Sztuki - Teatr Dramatyczny w Legnicy, który dopiero wraz z reformą administracyjną w 1999 roku stał się Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej (od 2009 roku instytucja kultury samorządu Dolnego Śląska współprowadzona przez samorząd Legnicy).

- Legnica, do której przeniosłem się na stałe z rodzinnego Tarnowa, to wyjątkowe i bardzo ciekawe miasto, przede wszystkim dzięki swojej wielonarodowej historii, w którym tematy leżą dosłownie na ulicy. Ale nie bylibyśmy w tym miejscu na teatralnej mapie kraju, w jakim jesteśmy, gdyby nie trzy kluczowe elementy: zespół, przymierze z widownią i miłość do miasta - wielokrotnie powtarza Jacek Głomb.

Partnerem teatru w organizacji jubileuszowego benefisu pod wspólną nazwą "20. sezonów Jacka Głomba w Legnicy" jest Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej, które pozyskało na ten cel dotację ministra kultury w wysokości 70 tys. zł.

- Miałam przyjemność znać wszystkich dyrektorów w całej, rozpoczętej jesienią 1977 roku, historii legnickiego teatru. Jednak dopiero Jacek Głomb w 1994 roku podjął ryzyko złamania dotychczasowych przyzwyczajeń miejscowej publiczności i dokonał w nim rewolucji odrzucając to, co było w nim grzeczne i konwencjonalne. Przy okazji, wychodząc poza tradycyjną przestrzeń teatralnego budynku, uczynił teatralną sceną całe miasto, a lokalne historie wpisał w tworzone przedstawienia. Dzięki temu teatr stał się artystycznym ambasadorem miasta i najbardziej rozpoznawalną wizytówką Legnicy - podkreśla prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Krystyna Zajko-Minkiewicz.

Po piątkowej premierze "Małej Bośni" Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba na bolesławieckiej scenie pozostałe wydarzenia jubileuszu przeniosą się do Legnicy. W dniach 13-14 września na legnickich scenach zaprezentowane zostaną spektakle wyreżyserowane przez Jacka Głomba w latach 2012-2014 wyjazdowo na scenach w Łodzi i w Gorzowie Wielkopolskim. Będą to: "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata" w realizacji Teatru Powszechnego, "Marsz Polonia" wg Jerzego Pilcha w realizacji Teatru Nowego (oba wg scenariuszy Roberta Urbańskiego) oraz "Wesołe Kumoszki z Windsoru" Szekspira Teatru Osterwy.

- Zależało mi na prezentacji przedstawień, których nie ma w naszym legnickim repertuarze i z tego powodu są nowe dla legnickiej publiczności. Chciałem także, aby moi aktorzy mieli w tych dniach wolne i mogli razem ze mną świętować jubileusz - objaśnia ten wybór Jacek Głomb.

Benefisowy program uzupełnią projekcje w teatralnym kinie, w którym wyświetlone zostaną wybrane telewizyjne spektakle wyprodukowane przez TVP Wrocław i wyreżyserowane przez Głomba. Od pierwszego, jakim była "Pasja" wg Mieczysława Abramowicza (1995, zdjęcia Wojciech Rawecki), przez "Wschody i Zachody Miasta" Roberta Urbańskiego (2005, zdjęcia Arkadiusz Tomiak), po ostatni jakim jest "Orkiestra" Krzysztofa Kopki (2013, zdjęcia Arkadiusz Tomiak). Prezentacjom spektakli towarzyszyć będzie jubileuszowe spotkanie twórców, którzy w minionym dwudziestoleciu wyraziście wpisali się w działalność legnickiej sceny, a także wydanie specjalnego, poświęconego prezentacji sylwetki i dorobku artystycznego Jacka Głomba, numeru kwartalnika "Nietak!T", wydawanego od kilku lat przez wrocławską Fundację Teatr Nie-Taki.

Wrześniowa trzydniówka teatralna, choć najważniejsza w jubileuszowym projekcie, nie zakończy cyklu wznowień i prezentacji spektakli wyreżyserowanych lub inscenizowanych przez Głomba, który rozpoczął się już wiosną br. od powrotu na scenę "Szawła" i "Łemka" (oba wg scenariuszy Roberta Urbańskiego). Wkrótce na sceniczne deski powrócą szekspirowski "Hamlet, książę Danii" zrealizowany we współpracy z Krzysztofem Kopką (premiera 2001 r.), spektakl który najdłużej eksploatowany jest przez Teatr Modrzejewskiej i wystawiany na Scenie na Nowym Świecie oraz bardzo legnickie i osadzone w ponad stuletniej (niemieckiej, radzieckiej i polskiej) historii legnickiego teatru "Wschody i Zachody Miasta" Roberta Urbańskiego (premiera teatralna 2003 r).

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
11 września 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia