Berlin to słynne opery, teatry i muzea

Metropolitan Opera House w Nowym Jorku

Czymże byłaby stolica taki wielkiego państwa Europejskiego jaką jest Berlin gdyby nie posiadała muzea i innych centrów, które odpowiadają za szerzenie kultury niemieckiej a także innych krajów, które Berlin równie wysoko ceni i chce podzielić się z nią ze swoimi mieszkańcami. Otóż Berlin posiada nie jedno a kilkadziesiąt muzeów nie wliczając w to teatrów, oper i innych obiektów kulturowych takich jak galerie sztuki na przykład.

Jeżeli chcemy miło spędzić weekend w Berlinie, możemy udać się do jednej z tutejszych Oper. Jedną z najbardziej popularnych jest Deutsche Oper, która od wielu już lat pozwala znanym i cenionym śpiewakom operowym pokazać się mieszkańcom Niemiec oraz przyjezdnym turystom. Jeżeli chodzi o najstarszy obiekt, który spełnia wymagania i funkcje opery to należy wymienić niewątpliwie Staatsoper Unter den Linden, który jest także teatrem, w którym odgrywa się sztuki, w których śpiew i gra aktorska łączą się tworząc niesamowite doznania kulturowe. Jeżeli chodzi o najmniejszą operę w Berlinie, to z pewnością będzie to Komische Oper Berlin która istnieje w stolicy od 1982 roku.

Stolica Niemiec to nie tylko muzyka i opery, Berlin to również teatry w których znakomici aktorzy każdego dnia grają piękne sztuki teatralne sławnych reżyserów przed publicznością niemiecką. Jako najwspanialszy teatr znajdujący się w Berlinie wymienić można teatr Schaubühne, którego architektura przypomina starego typu budowle zabytkowe z czasów secesyjnych. Jeżeli nie podoba nam się ten teatr możemy odwiedzić dwa pozostałe, które również znajdują się w samym centrum Berlina. Są to teatr Theater am Potsdamer Platz oraz Friedrichstadtpalast. Kultura dla Niemców, zwłaszcza ta najwyższa, wysublimowana jest czymś bardzo ważnym co widzieliśmy zresztą podczas drugiej wojny światowej, gdy hitlerowcy na potęgę kradli najwspanialsze dzieła sztuki ze wszystkich terenów, które okupywali i wywozili je właśnie to Berlińskich muzeów.

Obecnie wiele tych dzieł wróciło do swoich prawowitych właścicieli ale wiele z nich nie zostało zidentyfikowanych i pozostają w niemieckich muzeach a często też w prywatnych zbiorach w całym świecie, o czym niestety opinia publiczna nie wie, bo zostały albo po cichu wywiezione do rodzinnych posiadłości w koloniach albo zostały sprzedane prywatnym kolekcjonerom.

(-)
Materiały Wikipedia
25 czerwca 2016

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...