Bezpłatny koncert

"Marek Jasiński pro Memoria" W Operze na Zamku w Szczecinie

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na bezpłatny koncert „Marek Jasiński pro memoria". Koncert poświęcony pamięci znanego na całym świecie kompozytora związanego ze Szczecinem odbędzie się w piątek 8 października o 19.00. Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie od 6 października.

(Informacja tylko dla mediów: uprzejmie proszę zainteresowanych koncertem dziennikarzy, fotoreporterów, operatorów kamer o kontakt najpóźniej do 6 października w sprawie wejściówek. Dziennikarzy proszę też miło o przekazanie informacji fotografom)

Marek Jasiński (1949-2010)
Stargardzianin, kompozytor, pedagog, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestnik jury festiwali oraz konkursów w kraju i za granicą, współorganizator cyklu koncertów w Meklemburgii, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów „Akademia". Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości muzycznej uhonorowany licznymi nagrodami, w tym Srebrnym Medalem Gloria Artis (2006 r.), Nagrodą Zachodniopomorskiego Nobla (2008 r.) oraz Honorową Nagrodą Prezydenta Miasta Szczecina w uznaniu wybitnych osiągnięć kompozytorskich i pedagogicznych (2010 r.). Utwory Marka Jasińskiego wykonywane i nagrywane są w wielu krajach na świecie. W twórczości kompozytora dominuje nurt muzyki sakralnej, obecny szczególnie w utworach wokalnych i wokalno-instrumentalnych.

Wspomnienie o Marku Jasińskim:
Marka Jasińskiego poznałam podczas koncertów z Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej pod dyrekcją Jana Szyrockiego, jako niezwykle pogodnego i otwartego na wszelkie sugestie wykonawcze, młodego kompozytora. Nasza przyjaźń zrodziła się wiele lat później, wraz z powstaniem mojej pracy doktorskiej. Marek był niezwykle skromnym, mądrym i uduchowionym człowiekiem, a swoje inspiracje twórcze czerpał z głębokiej wiary i wielkiej miłości do rodziny. Aby tworzyć muzykę prawdziwą, trzeba się z nią wewnętrznie utożsamiać. Znając osobowość kompozytora, można dostrzec, jak swoją postawą niósł chrześcijańskie przesłanie dobroci, uczciwości, radości życia i szacunku dla drugiego człowieka. Był przy tym wnikliwym obserwatorem współczesnego świata o interesującej i pełnej temperamentu indywidualności twórczej. Jasiński nie pragnął przypodobać się publiczności, mówił swoim własnym językiem muzycznym pełnym pasji, ekspresji i poetyczności – pewnie dlatego jego kompozycje tak łatwo trafiały i nadal trafiają do słuchaczy. Brakuje mi jego filozoficznych dywagacji, wspaniałych muzycznych tematów, które z nieskrywaną radością wygrywał na fortepianie oraz jego poczucia humoru, które pozwalało spojrzeć na świat przez różowe okulary.

dr Iwona Charkiewicz
Prezes Stowarzyszenia im. Profesora Marka Jasińskiego

Program koncertu:

1. Marek Jasiński – Elegia na orkiestrę smyczkową (1997)
2. Jędrzej Roch Rochecki – Gniewna rapsodia na orkiestrę smyczkową i perkusję
(2014)
3. Marek Jasiński – Concerto semplice na fortepian i orkiestrę symfoniczną (1991)
4. Marcin Gumiela – Concertino na dwie orkiestry smyczkowe (2003)
5. Marek Jasiński – Finał opery Książę ostatni (1993)
6. Szymon Godziemba-Trytek – Suita na sopran i orkiestrę kameralną (2010)
7. Marek Jasiński – Laudate eum sol et luna z Symfonii „In principio" na solistów i orkiestrę (2003)

Obsada:
Lucyna Boguszewska - sopran
Joanna Tylkowska-Drożdż - sopran
Paweł Wolski - tenor
Janusz Lewandowski - bas
Wojciech Kubica - fortepian
Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie
Szymon Wyrzykowski - dyrygent
Andrzej Oryl - prowadzenie

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
5 października 2021
Portrety
Marek Jasiński

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...