„Bieguny" na jubileusz

"Bieguny" - reż. Paweł Passini - Teatr Maska w Rzeszowie

Teatr Maska w Rzeszowie wchodzi w 60. sezon. – 23 września 5. edycję „Źródeł pamięci. Grotowski – Kantor – Szajna" rozpoczniemy premierowo spektaklem „Bieguny", który zrealizował Paweł Passini – zapowiada dyrektorka tej sceny, Monika Szela.

Rzecz jest o Norwidzie, odkrytym pośmiertnie bez szansy na uznanie. Passini spełnia w swoim przedstawieniu jedno z niezrealizowanych marzeń Norwida – podróżuje z nim na Biegun Północny. Można zdradzić, że przestrzeń lodowej pustyni współtworzą widzowie poprzebierani w rozdawane przy wejściu białe fartuchy. Stając się żywą scenografia są zarazem świadkami podbiegunowej wyprawy Norwida i współuczestnikami porządkowania jego listów i wynikających z nich myśli. Inspiracją dla Passiniego były listy Norwida, fragmenty niektórych utworów Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego oraz film Herzoga „Spotkania na krańcach świata". Jego bohater – pingwin, nie wiadomo dlaczego odłącza się od grupy i samotnie udaje w głąb polarnego lądu. Spektakl częściowo sfinansowano ze środków na realizację Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa", z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

W październiku w repertuarze Maski pojawi się kolejne nowe przedstawienie – przeznaczone dla dzieci. Prapremierowe „Solartaxi. Samochód na słońce", autorstwa i w reżyserii Joanny Gerigk. Scenariusz powstał na podstawie prawdziwej historii Louisa Palmera, szwajcarskiego nauczyciela, który zbudował samochód napędzany energią słoneczną i przejechał nim świat. Przebył wraz z mechanikiem Erikem Schmittem 54 tysiące kilometrów, odwiedził 34 kraje, przez 18 miesięcy podróży propagując ekologiczne źródła energii. W założeniu autorki i reżyserki, przełożenie tych wydarzeń na język sceny powinno zaowocować czytelną opowieścią o spełnianiu marzeń, które choć trudne, bywa możliwe. Budulcem dla scenografii Jana Polivki są materiały ekologiczne, jak papier, wiklina, drewno i tektura.

W dalszej kolejności dyrektor artystyczny Maski Jerzy Jan Połoński, zapowiada w swojej realizacji baśń wszechczasów „Akademia Pana Kleksa" Brzechwy. Jak twierdzi, dla każdego widza, nie tylko najmłodszych.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
23 września 2015

Książka tygodnia

Ulisses
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
James Joyce

Trailer tygodnia