Bóg pogrążony w depresji

"Boże mój!" - reż. Marek Brand - Miejski Teatr "Miniatura" w Gdańsku

„Boże mój!" to pełna zwrotów akcji i ciekawych dialogów tragikomedia wystawiana z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach teatralnych. Pewnego dnia w gabinecie psychologicznym, prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę, zjawia się pacjent, który przedstawia się jako... Bóg. Pogrążony w depresji nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata?

9 września 2016 o godz. 20.00 Miejski Teatr Miniatura i Fundacja Kultury Zbliżenia zapraszają na premierę spektaklu „Boże mój!" na podstawie sztuki izraelskiej pisarki Anat Gov. To pełna zwrotów akcji i ciekawych dialogów tragikomedia wystawiana z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach teatralnych. Pewnego dnia w gabinecie psychologicznym, prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę, zjawia się pacjent, który przedstawia się jako... Bóg. Pogrążony w depresji nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata?

Spektakl reżyseruje Marek Brand, od lat działający w Gdańsku reżyser, aktor, dramatopisarz oraz animator kultury, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA. Scenografię projektuje Anna Molga, gdańska malarka, ilustratorka i scenografka, a muzykę komponuje Paweł Zagańczyk, laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych, założyciel kwartetu Zagan Acoustic, wykonującego muzykę improwizowaną, będącą fuzją muzyki folkowej, jazzowej oraz poważnej.

O artystach

Anat Gov (1953–2012)
Izraelska dramatopisarka, autorka scenariuszy telewizyjnych, tłumaczka. Po ukończeniu studiów na wydziale teatru Uniwersytetu w Tel Aviwie przez wiele lat pisała scenariusze do izraelskich programów satyrycznych. Jest autorką dziewięciu sztuk teatralnych, z których dwie – „Najlepsze przyjaciółki" i „Pan domu" – otrzymały nagrodę dla najlepszej komedii w 1999 i 2004 roku. Przetłumaczyła „Via Dolorosa" Davida Hare'a i „Matkę Courage i jej dzieci" Bertolda Brechta. Była również felietonistką dziennika „Yedioth Ahronoth" oraz jedną z założycielek organizacji Ezrat Nashim, zajmującej się ofiarami przemocy seksualnej.
Komedia „Boże mój!" miała światową prapremierę w Teatrze Cameri w Tel Aviwie 27 marca 2008 roku w reżyserii Edny Mazii. Była również wystawiana w Argentynie, Włoszech, Brazylii, Niemczech, Polsce, Rosji i Panamie. Polska prapremiera miała miejsce w Teatrze Jaracza w Łodzi 29 marca 2014 roku.

Marek Brand - reżyseria
Reżyser, aktor, dramaturg, absolwent wydziału wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1987–1989 adept dramatu w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Twórca autorskiego Teatru Zielony Wiatrak, działającego w Trójmieście od 1994 roku. W ostatnich latach zrealizował spektakle na podstawie swoich sztuk „Dni pozorne", „Dyskretne układy dynamiczne", „Dna", „Drapacze chmur", „Nosorożec w jeżynach", „Co pan na to, panie Freud", „Kocha, lubi, szanuje", „Kręgle". Wyreżyserował też spektakle „Na wschodzie i zachodzie" wg Ericha Marii Remarque'a, „Szaleństwo we dwoje" Eugene'a Ionesco, „Oświadczyny/Niedźwiedź" Antoniego Czechowa oraz programy muzyczno-kabaretowe „Tuwim or not Tuwim" i „Do niezobaczenia się z panem". W 2014 roku na scenę Teatru Miniatura zaadaptował „Każdy przyniósł, co miał najlepszego" Mieczysława Abramowicza. Na swoim koncie ma role w filmach „Europa, Europa" Agnieszki Holland, „Korczak" Andrzeja Wajdy, „Mistrz i Małgorzata" Macieja Wojtyszki, „Pijak" Tomasza Lengrena i „Modrzejewska" Jana Łomnickiego. Laureat nagród na ogólnopolskich festiwalach teatralnych za reżyserię, kreacje aktorskie, teksty dramatów. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia odbywającego się w Gdańsku. Producent filmów dokumentalnych. Prezes zarządu Fundacji Kultury Zbliżenia.

Anna Molga - scenografia
Malarka, ilustratorka, scenografka. Urodzona w 1956 roku w Gdańsku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, wydział Malarstwa i Grafiki. Realizuje się w różnych dyscyplinach sztuki – uprawia nie tylko klasyczne malarstwo i rysunek, ale zajmuje się też ilustracją, projektowaniem graficznym, scenografią i tworzeniem kostiumów teatralnych.
W pracy twórczej interesują ją małe i kameralne formy, wymagające precyzji i skupienia, tematy bajkowe i nierealne – bliższe widzeniom sennym niż realnemu życiu.
Współpracowała m.in. z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Miejskim w Gdyni, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Zielony Wiatrak w Gdańsku, Teatr Atelier w Sopocie, Theather Charlottchen w Berlinie. W 2009 otrzymała stypendium twórcze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dzięki któremu wydała autorską książkę „Wyrodna matka radzi".

Paweł Zagańczyk - muzyka
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka, gdzie pełni funkcję asystenta. Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Występował na Litwie, w Anglii, Estonii, Finlandii, Słowacji, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Umie odnaleźć się w wielu stylistykach i gatunkach muzycznych. Współpracuje z jazzmanem – saksofonistą Adamem Wendtem, czego owocem jest płyta zatytułowana Acoustic Travel. Z kwartetem Zagan Acoustic, którego jest założycielem, wykonuje muzykę improwizowaną, będącą fuzją muzyki folkowej, jazzowej oraz poważnej. Jest organizatorem festiwalu Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej, którego IX edycja odbędzie się w grudniu 2016 r. W ostatnim czasie dużo uwagi poświecił tangu – nagrał solową płytę „Tango", ukazującą ten gatunek w twórczości różnych kompozytorów. Koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera. Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele wyróżnień, m.in. Pomorską Nadzieję Artystyczną, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta miasta Gdańska, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Agnieszka Olek - tłumaczka
Anat Gov całym swoim życiem i twórczością pokazywała, że pomimo rozpaczy i cierpienia, zachowując humor i nadzieję, można znaleźć szczęście i radość w codziennym życiu. W swoich sztukach ukazywała przede wszystkim kobiety i ich codzienne zmagania, tematy, którym nie poświęca się wiele uwagi w teatrze – przyjaźń, trudności ze znalezieniem właściwego miejsca w społeczeństwie czy problemy związane z samotnym wychowywaniem dzieci. Przedstawiając trudne losy bohaterek, podkreślała, że nie trzeba czekać, aż spełnią się wielkie marzenia i zacznie się wspaniałe życie. Sens i radość można znaleźć w rzeczach drobnych. Wiedziała, że świat jest okrutny i nie znikną z niego nigdy choroby i wojny, ale mówiła jednocześnie, że w obrębie naszej zwykłej codzienności można się pojednać z samym sobą i znaleźć sens w życiu. Nie trzeba rozumieć wszystkiego, trzeba jednak mieć odwagę na niełatwą codzienność. Autorka przez wiele lat zmagała się z chorobą nowotworową. Do ostatnich chwil życia mówiła o niej publicznie, nie uciekając od trudnych tematów. Ostatnim jej utworem był właśnie musical o raku, w którym oswajała z trudną tematyką i dodawała otuchy i nadziei.

(-)
Materiał Teatru
13 sierpnia 2016
Portrety
Marek Brand

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...