Ból pomieszany ze wstrętem

Wykład prof. Niziołka - Instytut im. J. Grotowskiego we Wrocławiu

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na wykład prof. Grzegorza Niziołka (Uniwersytet Jagielloński) - Grotowski wobec Zagłady. Poza dialektyką apoteozy i ośmieszenia

14 stycznia (piątek) z okazji 12. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego w Sali Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27 o godz. 17.00 odbędzie się wykład prof. Grzegorza Niziołka.

Dwa przedstawienia Jerzego Grotowskiego odwoływały się bezpośrednio do obrazów Zagłady: Akropolis (1962) i Studium o Hamlecie (1964). „Poczułem wtedy coś prawdziwie obrzydliwego, naprawdę odstręczającego, coś, co zatyka dech w piersiach” – tak zapamiętał Akropolis Peter Brook. Eugenio Barba porównał Studium o Hamlecie do cuchnącej rany i tak opisał swoje wrażenie: „ból miesza się ze wstrętem”. Graniczne doświadczenia związane z tymi spektaklami pozwoliły Grotowskiemu gruntownie przemyśleć założenia własnego teatru, sformułować przesłanie ubóstwa i rozpocząć poszukiwanie „świetlistości”, „stanu łaski” i „człowieczej nagości”.

Grzegorz Niziołek – profesor w Katedrze Teatru Uniwersytetu Jagiellońskiego i redaktor naczelny „Didaskaliów”, jest wybitnym znawcą polskiego teatru współczesnego, autorem monografii twórczości Krystiana Lupy (Sobowtór i utopia, Kraków 1997), Tadeusza Różewicza (Ciało i słowo. Szkice o teatrze Różewicza, Kraków 2004) i Krzysztofa Warlikowskiego (Warlikowski. Extra ecclesiam, Kraków 2008). Obecnie pracuje nad projektem „Polski teatr Zagłady”, poświęconym pamięci i niepamięci Holocaustu w teatrze polskim.

(-)
Materiały Teatru
12 stycznia 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...