Boska Komedia przez cały rok

"Święto niewiniątek" - Mapa Teatro z Kolumbii i Hebbel am Ufer z Niemiec

"Nie ma święta bez wroga“ - tak brzmi dziwne hasło jeszcze dziwniejszego święta ulicznego - "Święta niewiniątek", które co roku 28. grudnia odbywa się w małym miasteczku na kolumbijskim wybrzeżu Pacyfiku. 3 i 4 czerwca w Łaźni Nowej w ramach festiwalu Boska Komedia zaprezentowany zostanie spektakl, który przybliży publiczności te osobliwe rytuały

Boska Komedia zmienia formułę! Znany, odbywający się w Krakowie międzynarodowy festiwal teatralny, dotychczas kojarzony z zimowym grudniem, towarzyszyć będzie teraz widzom przez cały rok. W Teatrze Łaźnia Nowa co miesiąc prezentowane będą spektakle wchodzące w skład sekcji międzynarodowej. Część konkursowa i związana z nią kulminacja zdarzeń towarzyszących tradycyjnie odbywać się będzie w grudniu. W ramach comiesięcznych (z wyjątkiem przerwy wakacyjnej) pokazów  3 i 4 czerwca w Łaźni Nowej w drugiej odsłonie cyklu zaprezentowany zostanie spektakl „Święto niewiniątek” zrealizowany przez kolumbijski Mapa Teatro we współpracy z berlińską sceną Hebbel am Ufer.

"Święto niewiniątek" to poruszający performance dokumentalny, przybliżający publiczności niezwykłą uroczystość, odbywającą się pod koniec każdego roku w Guapi. Święto, pierwotnie wiążące się z tradycją wspominania przez ludność Ameryki Łacińskiej mordu dokonanego na dzieciach w Betlejem, celebrowane jest przez Afrokolumbijczyków jako brutalne karnawałowe misterium, funkcjonujące na styku wojen gangów narkotykowych, mordów bojówek paramilitarnych i starć partyzanckich. W dniu Święta Niewiniątek (El Día de los Santos Inocentes ) po ulicach wędrują przebrani za kobiety mężczyźni, twarze mają ukryte za tanimi maskami jak z horroru i atakują pejczami innych, którzy unikanie wymierzanych im razów traktują jak sport. Często bez sukcesu.

Mapa Teatro to jedna z najbardziej znanych kolumbijskich grup teatralnych. W swoich spektaklach zespół skutecznie krzyżuje zaangażowanie polityczne z praktyką estetyczną. W najnowszej produkcji twórcy dokumentują przebieg prawdziwego święta w ramach zainscenizowanej imprezy urodzinowej reżyserki. Z wirtuozerią mieszają muzykę graną na marimbach z nagraniami wideo, a opowiadane historie z wyznaniami członków paramilitarnych oddziałów wojskowych.

Magda Szpecht
G-punkt
31 maja 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...