Brawurowo chcemy zacząć Nowy Rok w Teatrze Ludowym

W pierwszym kwartale premiery pojawiać się będą co miesiąc!

1 lutego zaczynamy na Dużej Scenie od mocnego wydarzenia – w sensie dosłownym i w przenośni. Będzie to premiera muzycznego spektaklu „Kochanowo i okolice" Przemysława Jurka w reż. Piotra Waligórskiego. Muzyka będzie tu rzeczywiście mocna, bo rzecz dotyczy historii zespołu deathmetalowego z małej miejscowości, który w dość nieoczywistej scenerii małomiasteczkowych dożynek, staje przed swoją druga szansą zaistnienia na rynku muzycznym. Mocne brzmienie i profesjonalizm gwarantują członkowie grupy rockowej Kurtyna Siemiradzkiego, którzy na potrzeby spektaklu i swojej właściwej profesji, czyli aktorstwa, zmienili nieco swoje preferencje muzyczne z rocka na metal.

Koniec miesiąca natomiast przyniesie premierę dla najmłodszej publiczności. 23 lutego – także na Dużej Scenie – zawadiacki „Kot w butach" będzie tańczył, śpiewał i popisywał się sprytem. Barwne widowisko muzyczne wyreżyserowane przez Jarosława Szweca z udziałem studentów działającej przy Teatrze Ludowym Krakowskiej Szkoły Teatralnej i Filmowej powinno przypaść do gustu wszystkim przedszkolakom.

Ostatnią premierą tego kwartału będzie 22 marca prapremiera polska sztuki jednego najbardziej cenionych i popularnych współczesnych dramaturgów niemieckich Rolanda Schimmelphenniga „Peggy Pickit widzi twarz Boga" w reż. Grzegorza Kempinsky'ego. Autor znany już jest naszym widzom, którzy przed pięciu laty mieli okazję oglądać na Scenie Pod Ratuszem jego „Arabską noc".

Niebanalne, instrumentalne, żeby nie powiedzieć muzyczne, traktowanie przez Schimmelphenniga języka przydaje jego dramatom szczególny walor, a lekka ręka reżysera, który wie co publiczność teatralna lubi najbardziej gwarantują dobrą, choć nie pozbawioną nawet trudnej refleksji zabawę.

Przemysław Jurek

"Kochanowo i okolice"

Gdzieś w małej miejscowości w tzw. Polsce B amatorski zespół deathmetalowy dostaje propozycje wyjazdu w trasę z popularnym zespołem o dźwięcznej nazwie Aggressor. To duża sprawa dla nieznanej kapeli z prowincji. Okazuje się jednak, że nie starcza im odwagi i wiary w siebie, aby podjąć to wyzwanie.

Cień utraconej szansy, po latach sprawia w końcu, że przyjaciele skłonni są podjąć każdą chałturę, byle zdobyć środki na utrzymanie zespołu. I w taki oto sposób zespół deathmetalowy trafia na powiatowe dożynki. Uruchamia to oczywiście szereg komicznych zdarzeń, coraz bardziej pogrążających zdesperowanych muzyków. Paradoksalnie jednak atmosfera wiejskich festynów i prowadzonej przy tej okazji przez wójta kampanii wyborczej odradza w nich uśpione ambicje...

To muzyczna, nostalgiczna i zarazem zabawna opowieść o deathmetalowcach, którzy okazują się zwyczajnymi ludźmi, mającymi swoje marzenia, tęsknoty i... talent, który w decydującym momencie ich nie zawodzi i pozwala wrócić do „mocnego brzmienia".

Reż. Piotr Waligórski
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Wystąpią: Jagoda Pietruszkówna, Iwona Sitkowska, Grzegorz Łukawski (gościnnie), Max Szelęgiewicz (gościnnie), Piotr Pilitowski, Jacek Wojciechowski

Premiera 2 lutego 2013 – Duża Scena Teatru Ludowego

Jarosław Szwec na motywach bajki Zenona Laurentowskiego „Kot w butach"
"Kot w butach"

Kot, który ludzkim głosem gada i rozum ma nie od parady to nie lada dziwo. Każdy chciałby takiego zobaczyć... A Kot w butach w Teatrze Ludowym na dodatek jeszcze śpiewa (i to jak!) i tanecznym krokiem wyprowadza Janka-młynarczyka z jego biedy i kłopotów.

Historia trzech braci, jednego kota, króla Tęgoskóra, królewny Purchawki i złego czarnoksiężnika Gromiwoja, który oczywiście przegrywa w starciu z kocim sprytem i pomysłowością, została śpiewająco opowiedziana przez aktorów naszego Teatru oraz studentów KSTiF.

Zapraszamy wszystkie dzieci i miłośników zwierząt futerkowych na spektakl muzyczny na motywach bajki Zenona Laurentowskiego „Kot w butach".

Reżyseria: Jarosław Szwec
Opieka artystyczna: Jacek Strama
Asystent reżysera: Piotr Piecha
Choreografia: Romana Agnel
Scenografia: Kinga Stanowska
Muzyka: Piotr Piecha
Popisy akrobatyczne, szczudła, fireshow: Łukasz Banach
Inspicjent: Anita Wilczak - Leszczyńska
Sufler: Martyna Rezner

występują: Patrycja Durska, Małgorzata Krzysica, Iwona Sitkowska, Barbara Szałapak
Jackek Joniec, Jan Nosa, Piotr Piecha, Jarosław Szwec
oraz gościnnie Studenci KSTiF: Sylwia Kobus, Dorota Zajda, Beata Kustra, Anna Ortyl,
Emilia Stalmach, Justyna Leńczowska, Ewa Zawis, Aneta Dudek, Marzena Figiel, Dominika Dyba, Jan Sobijanek, Mateusz Dejko, Paweł Mordarski, Dawid Faron, Łukasz Banach

Premiera: 23 lutego 2013r. godz. 17.00 Duża Scena

(-)
Materiał Teatru
6 grudnia 2012

Książka tygodnia

Ulisses
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
James Joyce

Trailer tygodnia