Być albo nie być artystą?

13. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

By zaistnieć wystarczy mieć odrobinę talentu, wziąć udział w castingu i oswoić się ze sceną

Ruszają warsztaty teatralne, traktowane jako prolog do Festiwalu Szekspirowskiego. Znawcy sztuki scenicznej z całego świata podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami. Co przygotowali tym razem?

Gdański Teatr Szekspirowski już od trzynastu lat organizuje Festiwal, starając się zapewnić jego uczestnikom rozrywkę nie tylko w ramach spektakli. Na początku były to wystawy, koncerty, przeglądy filmowe, aż narodził się pomysł zaangażowania gości w prowadzenie warsztatów dla młodzieży.

- Wydarzenia edukacyjne nazwaliśmy "Letnią Akademią Szekspirowską", bo ma naprawdę wysoki poziom - wyjaśnia Anna Ratkiewicz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. - Prowadzący to profesorowie akademiccy, szekspirolodzy oraz pisarze z całego świata.

Motywem przewodnim tegorocznej Akademii są multimedia. W ramach warsztatów teatralnych będzie można nauczyć się m.in. technik animacji poklatkowej. Zajęcia poprowadzi Maciej Szupica, a ich efektem będzie kilkuminutowy film, stworzony przez uczestników.

Dla miłośników fotografii warsztaty poprowadzą Stanisław Składanowski i Wiesław Czerniawski. Uczestnicy będą mogli robić profesjonalne zdjęcia aktorom, także za kulisami.

Hitem ma być przyjazd The Wooster Group, która zaprezentuje "Hamleta". Chętni będą mogli brać udział w ich próbach. Uczestnicy warsztatów mogą też liczyć na zajęcia z grupami Parrabbola i Lightworks, które dopiero podczas festiwalu będą przygotowywać swój spektakl - "Burzę".

By zaistnieć na scenie z absolwentami London Metropolitan University, wystarczy wziąć udział w castingu, prezentując wybrany sonet Szekspira. Najlepsi wystąpią wraz z grupą 9 sierpnia.

Tego samego dnia odbędzie się również pokaz tancerzy street dance z Emmą Lauranne Perris.

Nie mniej ciekawe od teatralnych będą warsztaty artystyczne. "Szekspir na różowo" to hasło artystów tworzących murale pod skrzyżowaniem ul. Okopowej i Podwala Przedmiejskiego. Prace będą gotowe 4 sierpnia.

Szczególnym wydarzeniem będzie parada spod Złotej Bramy, która odbędzie się 10 sierpnia w południe. Poprowadzą ją członkowie Fabryki Talentów, czyli uczestnicy warsztatów artystycznych prowadzonych przez GTS przez ostatnie pół roku.

Zapisy na warsztaty Festiwalu Szekspirowskiego wciąż trwają. Formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie internetowej FestiwalSzespirowski.pl

Katarzyna Król
www.trojmiasto.pl
24 lipca 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia