Bytom: Premiera w operze

"Manru" - reżyseria: Laco Adamik - Opera Śląska

Po raz pierwszy na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu będzie można zobaczyć operę Ignacego Jana Paderewskiego "Manru".

Jej twórca był nie tylko wybitnym kompozytorem, uwielbianym przez tłumy pianistą, ale też wielkim ambasadorem polskości, mężem stanu i pierwszym premierem w najtrudniejszym okresie kształtowania się państwa polskiego. 

Wystawienie jego opery przygotowane zostało z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i parafowania 28 czerwca 1919 roku przez premiera I. J. Paderewskiego Traktatu Wersalskiego. Z tej okazji odbędzie się również seminarium naukowe poświęcone Wojciechowi Korfantemu i jego związkom z Paderewskim. 

"Manru" to mniej znana opera. - Repertuar polski ciągle wymaga promocji - mówi Tadeusz Serafin, dyrektor Opery Śląskiej, który sprawuje nad premierą kierownictwo muzyczne. - Myślę jednak, że zderzenie dwóch estetyk, neoromantycznej muzyki z nowoczesną reżyserią, może dać ciekawy efekt artystyczny - dodaje Serafin. 

- Cztery lata temu przygotowałem z moimi współpracownikami "Manru" w Bydgoszczy i zakochaliśmy się w tej muzyce - opowiada reżyser Laco Adamik, Słowak od blisko 40 lat mieszkający w Polsce. - Dużo reżyseruję oper polskich kompozytorów: Moniuszki, Szymanowskiego, Paderewskiego. Polscy melomani nie powinni mieć kompleksów w stosunku do swojej muzyki. W "Manru" jest dodatkowo świetne libreto. To uniwersalna historia o różnicach między dwoma kulturami. Historia ciągle aktualna. Istnieje przecież dużo światów, które nie mogą ze sobą żyć - dodaje. 

Libretto napisał Alfred Nossig według "Chaty za wsią" I. J. Kraszewskiego. Opowiada o młodej wieśniaczce Ulanie, która poślubiła Cygana Manru. Miłość jednak nie wystarcza. Dziewczyna jest wyklęta z wioski, a i jej ukochanemu wkrótce zabraknie wędrownego życia i towarzyszy. Niemożność pogodzenia tych światów prowadzi do tragedii. 

Laco Adamik do współpracy zaprosił swoich czeskich przyjaciół, scenografa Milana Davida i autorkę kostiumów Janę Hauskrechtovą. Autorką choreografii jest Katarzyna Aleksander-Kmieć, a chór przygotowała Anna Tarnowska. Spektakle premierowe odbędą się 30 i 31 maja.
(mb)

Regina Gowarzewska-Griessgraber
Dziennik Zachodni Katowice
21 maja 2009

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia