Celtyckie rytmy w rodzimym wydaniu
1 . Celtycki Festiwal w BydgoszczyPokazy tańca irlandzkiego, warsztaty folkowe i koncerty to atrakcje pierwszego celtyckiego festiwalu, który 25 lipca ruszy w bydgoskim klubie Lizard King.
Głównymi gwiazdami imprezy będą polskie zespoły - Danar, Donegal i Strays. Pierwszy wykonuje muzykę celtycką nawiązującą do nowoczesnego folku irlandzkiego. Tradycyjne tańce i piosenki są dla członków Danaru punktem wyjścia do tworzenia własnych wizji muzycznych, łączenia pozornie obcych sobie światów. W ten sposób zespół tworzy niepowtarzalną mieszankę muzycznych gatunków: jazzu, puls swingu, bossa novy, a nawet rytmów z Dalekiego Wschodu. Tym sposobem tradycyjne akustyczne instrumentarium z Zielonej Wyspy wzbogacone jest bębnami z innych kultur świata.
Z kolei zespół Donegal jest jedyną grupą tańca irlandzkiego w Bydgoszczy. Ich występy bazują na oryginalnych choreografiach zespołu, ale obejmują również irlandzkie tańce solowe, grupowe i tradycyjne. Tancerze opanowali ponad 40 oryginalnych choreografii, za które często są nagradzani na konkursach tańca irlandzkiego.
Kolejną muzyczną atrakcją wieczoru będzie stworzony w 2008 r. przez młodych muzyków z Bydgoszczy i Olsztyna zespół Strays. Włóczykije inspirują się m.in. takimi zespołami jak The Bothy Band, Dervish, Lunasa. Zgodnie z naturą celtyckiego folku członkowie Strays biorą udział w sesjach muzyki irlandzkiej, zbierając wspólne doświadczenia muzyczne m.in. z takimi zacnymi zespołami jak Danar, Duan, Beltaine czy Greenwood.
Na słuchaniu muzyki i oglądaniu tanecznych występów jednak się nie skończy. W programie będzie również nauka tańca i spotkanie z twórcą instrumentów Goldfinch Whistles. Te dęte instrumenty zwane w Polsce flażoletami stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów tradycyjnej muzyki irlandzkiej. Choć niepozorne z wielkości i brzmienia, ich konstrukcja skrywa w sobie niejedną tajemnicę. Tradycja budowania tych subtelnych instrumentów jest kontynuowana i w Polsce, m.in. za sprawą Waldemara Szczygła i jego syna Jakuba, tworzących Goldfinch Whistles - ręcznie wykonane, profesjonalne instrumenty polecane przez znakomitych muzyków folkowych z Polski i zagranicy. W Lizard Kingu gry na whistlu nauczy amatorów Ewelina Grygier z zespołu Danar. Będzie także okazja, aby porozmawiać z ich twórcą. Chętni wezmą udział w otwartych folkowych jam session z goszczącymi muzykami.
Impreza odbędzie się w sobotę w klubie Lizard King (ul. Jagiellońska 39) 25 lipca o godz. 17. Wstęp wolny.