Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

RoseLee Goldberg - wykład

12 listopada 2012, poniedziałek, 18.30, budynek Laboratorium CSW
Wykład w ramach programu Biuro Możliwości. Platforma dyskusji nad transformacją instytucji sztuki

Wykład RoseLee Goldberg dotyczyć będzie historii i przyszłości performansu oraz powodów, dla których w 2004 roku zainicjowała w Nowym Jorku Performę jako całkowicie nowy i wyjątkowy model biennale. Performa stanowi formę radykalnego urbanizmu, jest przedsięwzięciem łączącym możliwości i zasoby wielu organizacji, angażuje ponad 30 zagranicznych kuratorów. Jego wyjątkowość polega również na tym, że jest całkowicie samowystarczalne, bo finasowane przez osoby prywatne, fundacje i artystów.


RoseLee Goldberg, założycielka, dyrektorka i kuratorka Performy, artystycznej organizacji non profit, która zainicjowała pierwsze i jedyne biennale performansu w Stanach Zjednoczonych, jest znanym historykiem sztuki, krytykiem i kuratorką. Była pionierką badań nad performansem dzięki przełomowej książce Performance Art: From Futurism to the Present, po raz pierwszy opublikowanej w 1979 roku, która stała się kluczowym podręcznikiem na uniwersytetach na całym świecie. Goldberg jest również autorką Performance: Live Art Since 1960 (1998) oraz Laurie Anderson (2000). Była redaktorką trzech głównych publikacji Performy, które dokumentują przełomowe biennale, oraz główną kuratorką wszystkich dotychczasowych edycji.
Stale publikuje w magazynie Artforum i innych wydawnictwach.
Jako dyrektorka Royal College of Art Gallery w Londynie Goldberg stworzyła ważne wzory wystawiania nowoczesnego i współczesnego performansu, prezentując działania artystów takich jak Marina Abramović, Christian Boltanski, Piero Manzoni oraz Jeanne Claude i Christo. Swoje kuratorskie zainteresowania nowymi mediami i współczesnymi sztukami wizualnymi realizowała w trakcie pracy w The Kitchen w Nowym Jorku. Innowacyjny program, w tym stworzenie przestrzeni wystawy, programu wideo i serii performansów przyczyniły się do ustanowienia pozycji The Kitchen jako jednej z najważniejszych instytucji specjalizujących się w sztukach multimedialnych na świecie. W The Kitchen Goldberg kuratorowała pierwsze wystawy indywidualne Cindy Sherman, Jacka Goldsteina, Sherri Levine, Roberta Longo oraz Davida Salle'a, a także wystawy, na których swoje prace prezentowali Brian Eno, The Kipper Kids oraz Eleanor Antin.
W 2004 założyła Performę, innowacyjną organizację artystyczną zajmującą się badaniem, rozwojem i prezentacją performansów artystów wizualnych z całego świata, która zainicjowała pierwsze w USA biennale performansu. Po inauguracji w 2005 biennale szybko stało się jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie sztuki współczesnej w Stanach Zjednoczonych i za ich granicą; gromadzi publiczność liczącą 70 tysięcy widzów, współpracuje z ponad 40 lokalnymi organizacjami sztuki i kultury w Nowym Jorku. Performa wyprodukowała cztery biennale: Performa 05 (2005), Performa 07 (2007), Performa 09 (2009) i Performa 11 (2011). Performa 13 odbędzie się w dniach 1-23 listopada 2013.
W 2010 Goldberg otrzymała prestiżową nagrodę Agnes Gund Curatorial Award, przyznaną przez Independent Curators International za krytyczny wkład w rozwój nowych platform prezentacji eksperymentalnych praktyk, a w 2006 roku rząd francuski odznaczył ją Orderem Sztuki i Literatury. Od 1987 wykłada na New York University, często też na uniwersytetach w Yale, Brown, Princeton oraz Columbia University, a także w innych ważnych instytucjach edukacji i kultury.

Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Miasto st. Warszawa

Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoratio

*wstęp wolny. Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym

(-)
Materiał nadesłany
10 listopada 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia