Ceremoniały i nawoływania

Festiwal Tradycji i Awangardy "Kody" w Lublinie

Na Festiwalu wystąpią Artyści z Wielkiej Brytanii, Francji, Ukrainy, Norwegii, USA i Polski. Tematami wiodącymi festiwalu są ceremoniały i nawoływania. Ideą "Kodów" jest twórcze łączenie muzyki dawnej z jej najnowocześniejszymi formami. Będzie to już piąta edycja festiwalu organizowanego przez lubelski Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża".

Ideą "Kodów" jest twórcze łączenie muzyki dawnej z jej najnowocześniejszymi formami. Będzie to już piąta edycja festiwalu organizowanego przez lubelski Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża".

- Tematami wiodącymi tegorocznego festiwalu są ceremoniały i nawoływania w historii i współczesności. Formuły z nimi związane odnoszą się do ważnych działań w naszym życiu indywidualnym i wspólnotowym. Należą do najbardziej witalnych, bo wynikają z potrzeby kontaktu, poszukiwania drugiego człowieka, w wymiarze codziennym i transcendentnym" - powiedział dyrektor artystyczny ośrodka "Rozdroża Jan Bernad.

Festiwal rozpocznie koncert-ceremoniał "The Great Learning" Cordeliusa Cardew, jednego z najwybitniejszych kompozytorów angielskich XX w. W Lublinie odtworzy go brytyjski pianista, współzałożyciel Studia Muzyki Eksperymentalnej w Londynie John Tilbury, z udziałem kilkudziesięciu artystów z Lublina i Polski.

- Ten legendarny i monumentalny, trwający siedem godzin utwór, budzi skojarzenia ze świecko-obywatelskim ceremoniałem. Został przeznaczony zarówno dla wykonawców zawodowych jak i nieprofesjonalistów. Kompozytor zawarł w dziele najważniejsze pytania, jakie stawiali sobie artyści XX wieku: o przyszłość muzyki, funkcję społeczną dzieła, rolę twórcy i status odbiorcy - podkreślił Bernad.

Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie premierowy spektakl stanowiący interpretację baletu Igora Strawińskiego "Święto Wiosny". Wystąpi zespół Kwadrofonik grający na dwóch fortepianach i dwóch perkusjach oraz artyści Śląskiego Teatru Tańca, Lubelskiego Teatru Tańca oraz Wydziału Tańca PWST w Krakowie. Choreografię spektaklu opracował Jacek Łumiński.

Elektronicznie przetworzone brzmienie trąb huculskich będzie można usłyszeć w premierowym utworze "Interactive Landscapes" francuskiego kompozytora Pierre Jodlowskiego, który wraz z kompozytorem wykona ukraińska kapela Hucułów Mikołaja Iliuka.

Do mistycznych ceremoniałów nawiązywać będzie koncert norweskiego chóru Oslo Kammerkor prowadzonego przez Hakona Daniela Nystedta. Dyrygent ten w poszukiwaniu nowych brzmień chóralnych sięga zarówno po tradycyjny śpiew norweski, jak i utwory kompozytorów współczesnych.

Z premierowym koncertem "Twisting in Space" wystąpi amerykański zespół Glenn Branca Ensemble, uprawiający eksperymentalny rock. Ekscentryczna twórczość nowojorskiego artysty Glenna Branca zaliczana jest do najważniejszych transgatunkowych dzieł XX wieku, a jego utwory inspirowane gatunkiem "No wave" i minimalizmem mają podważyć tradycyjne rozumienie muzyki - zaznaczył Bernad.

Podczas festiwalu zaplanowano benefis wiejskiego skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych, z okazji jego 80. urodzin. W kinie festiwalowym prezentowane będą filmy Franka Zappy oraz filmy dokumentalne o jego twórczości. Festiwal potrwa do 18 maja.

(-)
Materiały Organizatora
6 maja 2013

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia