Cezary Nakręcony

"Błękitna planeta" - reż. Erling Jóhannesson - Teatr "Miniatura" w Gdańsku

17 maja o godz. 17 Miejski Teatr Miniatura zaprasza na premierę spektaklu "Błękitna planeta" w reżyserii Islandczyka Erlinga Jóhannessona. Przedstawienie jest polską prapremierą sztuki Andriego Snra Magnasona, jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy islandzkich. Premierze będzie towarzyszył program wydarzeń prezentujących kulturę islandzką.

To teatralna adaptacja wielokrotnie nagradzanej książki "Historia błękitnej planety", laureatki m.in. Nagrody Literackiej im. Janusza Korczaka, przetłumaczonej na ponad 25 języków. Książka opowiada o planecie zamieszkanej wyłącznie przez dzieci, na której pewnego razu pojawia się pierwszy dorosły, sprzedawca kosmicznych odkurzaczy Cezary Nakręcony - w ten sposób rozpoczyna się pełna magii, piękna, ale i zmagań przygoda.

- "Historia błękitnej planety" jest wpisana w intensywną debatę o ochronie przyrody i naturalnych zasobów, która toczy się na Islandii. Pokazuje między innymi, jak politycy dla własnych korzyści wykorzystują fałszywą retorykę dla zmylenia wyborców i jakie to może mieć konsekwencje. Ale pomimo tego, że książka była napisana w bardzo konkretnych okolicznościach, ma dużo szerszy wymiar, zadając pytania o naszą odpowiedzialność za Ziemię jako całość. - mówi reżyser Erling Jóhannesson.

Przedstawienie realizuje międzynarodowy zespół artystów. Erling Jóhannesson to islandzki aktor i reżyser, współzałożyciel i dyrektor artystyczny w latach 1994-2009 jednego z największych profesjonalnych teatrów niezależnych w Islandii - The Hafnarfjörour Theatre, realizującego w większości repertuar oparty na współczesnych sztukach islandzkich pisanych na potrzeby teatru. Scenografię do przedstawienia zaprojektowała Iza Toroniewicz, autorka scenografii i kostiumów do ponad stu polskich spektakli, zarówno dramatycznych, jak i lalkowych. Muzykę skomponuje jedna z największych sław islandzkiej sceny muzycznej, zespół múm, który niedawno podczas koncertów w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie promował w Polsce swój szósty album studyjny zatytułowany "Smilewound".

Premierze będzie towarzyszył program wydarzeń prezentujących kulturę islandzką. W czwartek 15 maja odbędzie się czytanie sztuki "Mżawka Górna" młodej, ale już zauważonej nie tylko na Islandii, dramatopisarki i tłumaczki Salki Gumundsdóttir, które wyreżyseruje Wojtek Zrałek-Kossakowski, znany trójmiejskiej publiczności z pracy przy spektaklu "Sprawa operacyjnego rozpoznania" w Teatrze Wybrzeże. Po czytaniu dyskusja o współczesnym teatrze i dramaturgii islandzkiej z udziałem autorki oraz Erlinga Jóhannessona, którą poprowadzi Gunnar Gunnsteinsson z Islandzkiego Stowarzyszenia Teatrów Niezależnych, aktor, reżyser, dramaturg. Od 15 maja będzie również można w Galerii Korytarz Miniatury obejrzeć wystawę "Prawdziwy przyjaciel" islandzkiej ilustratorki i projektantki Erli Maríi Árnadóttir. Artystka wysłuchała opowieści dzieci i dorosłych z całego świata o ich obecnych lub dawnych zmyślonych przyjaciołach, a potem ich zilustrowała.

Piątkowy wieczór (16 maja) zostanie poświęcony pogłębieniu tematów wywołanych w "Historii błękitnej planety" podczas spotkania "Pułapki rozwoju. Jak się rozwijać, żeby przetrwać" przygotowanego we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście. Spotkanie zacznie pokaz znakomitego filmu dokumentalnego "Pułapki rozwoju" Mathieu Roy'a i Harolda Crooksa, zadającego pytania o to, jaki rodzaj postępu jest dobry dla nas jako cywilizacji z perspektywy przyszłości. Po filmie odbędzie się rozmowa, w której wezmą udział autor "Historii błękitnej planety" Andri Snr Magnason, pisarz i dziennikarz Michał Olszewski, autor książki "Eco-book o eko-bogu" oraz pisarz Jaś Kapela, uczestnik międzynarodowego projektu rezydencji "Stacje Pogody" badającego, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość - zmieniającego się klimatu. Spotkanie poprowadzi Marcin Gerwin - politolog, autor rozprawy doktorskiej na temat zrównoważonego rozwoju w kontekście wyzwań globalnych.

W sobotę 17 maja zaczniemy już o 12.30 warsztatami rodzinnymi "Poznaj Islandię!", które poprowadzi Anna Uzarczyk, a które będą wstępem do spotkania o 14.00 z Andrim Snrem Magnasonem i tłumaczem Jackiem Godkiem podczas premiery polskiego wydania książki "Historia błękitnej planety" przez Wydawnictwo EneDueRabe. W przerwie między wydarzeniami Erla María Árnadóttir oprowadzi po swojej wystawie "Prawdziwy przyjaciel".

W niedzielę 18 maja o 12.00 artystka poprowadzi również warsztaty rodzinne "Wymyśl sobie przyjaciela" dla dzieci od 5 do 9 lat z rodzicami lub opiekunami. Wieczorem tego dnia będzie okazja do spotkania z muzyczną stroną Islandii w koncercie "Pamiętajcie o wulkanach", podczas którego będzie można posłuchać utworów m.in. z repertuaru Björk, Sigur Rós i múm w nowych aranżacjach i nowych kontekstach w wykonaniu aktorów Teatru Miniatura, Teatru Muzycznego w Gdyni i Teatru Wybrzeże. W sobotę i niedzielę odbędą się również warsztaty "Słowo i ruch" dla aktorów i tancerzy z islandzką choreografką i artystką wizualną Heleną Jonsdottir.

Program wydarzeń towarzyszących zwieńczy specjalny pokaz spektaklu "Błękitna planeta" dla nauczycieli z województwa pomorskiego we wtorek 20 maja o 17.00.

Przedstawienie i program wydarzeń odbywa się w ramach projektu "Blue Planet" dofinansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

(-)
Materiał Teatru
5 maja 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...