"Ciała obce" w Project Arts Centre

Polskie i irlandzkie sposoby na teatr

Zainspirowane prawdziwą historią, "Ciała obce", opowiadają o Adamie, członku Solidarności, który po politycznym kryzysie 1989 roku przechodzi operację zmiany płci i staje się Ewą.

Jako Ewa w nowej kapitalistycznej rzeczywistości doświadcza biedy, samotności i społecznego odrzucenia. Dramat jest intensywną i ważną próbą zmierzenia się z kwestiami tożsamości, równouprawnienia płci i społecznego podejścia do tych którzy są "inni". Mimo, że sztuka osadzona jest w Polsce, z tymi samymi problemami zmagają się w Irlandii nie tylko teatr, ale i całe społeczeństwo.

- Nasze pokolenie zostało uwięzione pomiędzy dwoma systemami politycznymi, zawieszone między nimi - między wspomnieniami a rzeczywistością, między komunistycznymi kolejkami a kapitalistycznym wyścigiem szczurów. "Ciała obce" mogą być metaforą naszego życia w Irlandii, bo skupiają się na jednostce, która jest "ciałem obcym" i musi się "przetłumaczyć" na nową rzeczywistość. W tym sensie, sztuka może być też odczytana w kontekście Irlandii po epoce Celtyckiego Tygrysa - mówi Anna Wolf, dyrektor artystyczny PTI.

Polish Theatre Ireland:

Celem Polish Theatre Ireland jest przeplatanie polskich i irlandzkich sposobów na teatr i łączenie cech irlandzkiego system teatralnego z naturą polskiego dramatu, po to aby stworzyć nowy teatralny głos w irlandzkiej kulturze. Polish Theatre Ireland kreuje przestrzeń dla polskich emigrantów w irlandzkim sektorze kulturalnym, które odpowiada ich umiejętnościom, kompetencjom i doświadczeniu. Polish Theatre Ireland jest miejscem otwartej artystycznej wymiany i współdziałania oraz miejscem do dyskusji o społecznych kwestiach.

Według Cenzusu przeprowadzonego w 2011, w Irlandii mieszka aktualnie 122.585 Polaków, z czego 60.827 jest w wieku między 25 a 34 rokiem życia. Ta grupa, prawie połowa polskiej społeczności w Irlandii, to osoby urodzone pomiędzy 1979 a 1988 rokiem, które dorastały w czasie, kiedy Polska przechodziła z ery komunizmu w erę kapitalizmu. Tekst Julii Holewińskiej stał się zatem manifestem pokoleniowym, który doskonale przekłada się na irlandzką rzeczywistość.

"Ciała obce" będą wystawiane od 22 lipca do 3 sierpnia w Project Arts Centre.

Miejsce: Project Arts Centre, 39 East Essex Street, Temple Bar

Pokazy przedpremierowe: 22 i 23 lipca 2013

Godzina: 20.15

Spektakle popołudniowe: 27 i 3 August July, 14.30

Bilety: 14/12/10 (Rezerwacja 'earlybird': zarezerwuj przed 20 lipca i oszczędź 25%)

Rezerwacje: http://projectartscentre.ie/programme/whats-on/1804-foreign-bodies

Biuro Obsługi Widza: 01 8819 613

Spektakl "Ciała Obce" jest wspierany przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej i produkowany we współpracy z National Lesbian and Gay Federation.

Dyskusje po spektaklu: 24 lipca, 26 lipca i 1 sierpnia.

Wyświetlenie dokumentu "Ciąglę wierzę" o Ewie Hołuszko w reżyserii Magdy Mosiewicz: 1 sierpnia, godz. 18.00, Project Arts Centre. Wstęp wolny.

(-)
Materiał Teatru
16 lipca 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia