"Cień" Leszka Mądzika na Wzgórzu Zamkowym

Cień" - zapis przeżyć

"Cień" - to zapis przeżyć artysty, Leszka Mądzika, który jako mały chłopiec przychodził do kieleckiego więzienia na widzenia ze swoim ojcem, żołnierzem AK osadzonym na kieleckim Wzgórzu Zamkowym. Spektakl będzie wystawiany od piątku do niedzieli.

- To będzie pokaz bez słów. Zderzenie obrazu z muzyką, doskonałego estońskiego kompozytora Arvo Part'a. Przedstawienie mieści się w formule teatru plastycznego, który uprawiam - powiedział PAP Leszek Mądzik.

Artysta podkreślił, że przywołując własne przeżycia z dzieciństwa i historii swojego ojca, daje wyraz osobistemu pragnieniu pokazania mrocznych wydarzeń z lat pięćdziesiątych XX wieku współczesnej publiczności. "Spektakl jest czymś bardzo osobistym (...). Przyszedł czas, aby pozostawić ślad, żeby tamta historia gdzieś nie umknęła. Chcę zdążyć jeszcze to z siebie wyrzucić" - powiedział.

Mądzik podkreśla, że obraz tamtych czasów, stale jest obecny w jego pamięci. Teraz nastał czas, aby to wyrazić w formie plastycznego teatru. - Mam w sobie ten pejzaż, lata pięćdziesiąte. Im człowiek starszy, im szybciej czas płynie, tym wyraźniej się to widzi: sceny, gdy ojca skutego przeprowadzano przez miasto na przesłuchania, widzenia z ojcem w więzieniu. Nie mieści się to dziś w głowie. To był najbardziej tragiczny czas komunizmu w Polsce - wyznał.

Zdaniem reżysera, przypomnienie tamtej rzeczywistości jest potrzebne zarówno młodej publiczności, jak i świadkom tamtych wydarzeń. - Nie można gubić takich faktów, takiej historii - ocenił.

"Cień" zostanie zaprezentowany trzykrotnie: w piątek, sobotę i niedzielę o 20-tej. Z uwagi na fakt, że dużą rolę w spektaklu odegra światło, będzie on wystawiony o zmroku. - Nie jest to spektakl repertuarowy. Chcę raz, ale intensywnie zaznaczyć ten moment - dodał artysta.

- Każdy kolejny spektakl Leszka Mądzika to wydarzenie w świecie artystycznym. Jestem dumny, że najbliższe przedstawienie ma miejsce w Kielcach, na Wzgórzu Zamkowym - powiedział dyrektor Wzgórza Zamkowego Janusz Knap.

Wzgórze Zamkowe jest działającą od 2012 roku instytucją kultury w Kielcach. Mieści się w odrestaurowanych budynkach, w których od czasów carskich do 1956 roku funkcjonowało więzienie. Swoje siedziby mają tam dwie placówki: Centrum Design Kielce oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Leszek Mądzik (ur. 5 lutego 1945 r. w Bartoszowinach w Świętorzyskiem), reżyser, scenograf, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, jest jednym z najwybitniejszych twórców teatru niekonwencjonalnego w Polsce.

Ukończył historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, filii warszawskiej Akademii Teatralnej.

W 1969 r. założył Scenę Plastyczną KUL. Pierwszą sztuką teatralną tam pokazaną było "Ecce Homo" (1970), zrealizowaną na podstawie scenariusza artysty. Inne ważne spektakle artysty to m.in. "Wieczerza: (1972), "Włókna" (1973), "Ikar" (1974), "Piętno" (1975), "Zielnik" (1976), "Wilgoć" (1978), "Wędrowne" (1980), "Pętanie" (1986), "Wrota" (1989), "Tchnienie" (1992), "Szczelina" (1994).

Mądzik jest autorem scenografii w teatrach polskich, portugalskich, francuskich i niemieckich. W 2007 r. w Teatrze Narodowym w Lizbonie przygotował oprawę sceniczną do sztuki "Makbet".

W przedstawieniach - autorskich realizacjach Mądzika dominuje ruch, obraz, a nadrzędną rolę pełni światło. Obecny jest też dźwięk, muzyka, ale nigdy nie pada ani jedno słowo. To teatr bez tekstu, bez słów. Jak twierdzi sam artysta, "źródłem milczenia w tych przedstawieniach jest moje głębokie przeświadczenie, że istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które nie poddają się słowu".

W spektaklach teatralnych Mądzika, będących najczęściej filozoficznymi traktatami o życiu i przemijaniu, znalazło odbicie wiele jego przeżyć i tropów biograficznych. Podobnie dzieje się w "Cieniu".

Od 1998 roku Mądzik jest Honorowym Obywatelem Kielc.

(-)
(PAP)
14 września 2013
Portrety
Leszek Mądzik

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia