Cieszyć się latem z teatrami

10. Chorzowski Teatr Ogrodowy 2016

W dziesiątym sezonie Chorzowskiego Teatru Ogrodowego pierwszy człon naszej nazwy, czyli „Chorzowski”, akcentuje się jeszcze bardziej. Tak Sergiusz Brożek, Naczelny Ogrodnik ChTO rozpoczął konferencję prasową jubileuszowej edycji teatralnego festiwalu. Zmiany są spore, ale nie obejmują (na szczęście) najważniejszego punktu ChTO, czyli repertuaru.

Jak co roku w Chorzowie będzie można zobaczyć dobre, kameralne spektakle teatrów z całej Polski (i nie tylko). Naczelny Ogrodnik podkreśla, że woli komedie od fars. A ponieważ to on decyduje o doborze spektakli, z ciekawymi komediami spędzimy letnie piątki aż do końca sierpnia. Kameralny teatr to już wyróżnik ChTO, warto o tym pamiętać.

Zmiany dotyczą miejsca i czasu. Scena główna pozostaje w Magazynie Ciekłego Powietrza chorzowskiej Sztygarki: od 29 lipca to tu odbywać się będą spektakle z programu głównego. Chorzowski Teatrzyk Ogródkowy włącznie z Dziecinadą przenosi się na bezpieczne i zielone tereny Skansenu (którego oficjalna nazwa to Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"), w dalszym ciągu wstęp na te wydarzenia będzie wolny dla wszystkich. ChTO wzbogaca się też dzięki Chorzowskiemu Centrum Kultury o dużą scenę z całą machinerią teatralną. To tutaj, na scenie ChCK-u, za- prezentuje się Sonia Bohosiewicz, po raz pierwszy w koncercie 10 sekretów Marilyn Monroe z big-bandem, kilkunastoosobową orkiestrą złożoną z wybitnych muzyków jazzowych pod dyrekcją Wiesława Pieregorólki: takie wydarzenie ze względów technicznych nie miało szans znaleźć się w Sztygarce. ChCK umożliwia też wprowadzanie projekcji filmowych bezpośrednio po spektaklach, z czego warto skorzystać. Po dwóch śląskich opowieściach wyświetlone zostaną dokumenty Doroty Pryndy: pierwszy poświęcony autonomistom, drugi o Teatrze Reduta Śląska. Znakomita współpraca z dyrektorem ChCK Tomaszem Ignalskim to dobry prognostyk na przyszłość, promocyjnie ChTO wspiera również Urszula Kamysz-Zawadzka (także obecna na konferencji).

Druga bardzo ważna zmiana to przeniesienie czasu spektakli na godzinę 19:00. Jest to nareszcie możliwe dzięki wyciemnieniu Magazynu Ciekłego Powietrza (Sztygarka co roku stara się uprzyjemniać widzom ChTO pobyt na spektaklach). Wcześniejsza godzina to po pierwsze większa szansa na miłe spędzenie wieczoru bez obaw o późniejszą komunikację, a po drugie możliwość wprowadzania o 21:00 dodatkowych spektakli.

Na tym nie koniec nowości: dziesiąty sezon ChTO to, obok stałych cykli, zupełnie nowe pomysły. Wprowadzony zostaje cykl Tyjater kery godo. Sergiusz Brożek przyznaje, że miał dylemat: czy pokazać rzeczy już prawie wszystkim znane i uznane, czy postawić na „amatorskie" produkcje lokalnych teatrów. Wątpliwości odrzucił po obejrzeniu Kopidoła oraz Starego klamora w dziadkowym szranku. Zabawne, że kilkunastoosobowa (w obu przypadkach!) obsada i tak nie rozsadza konwencji teatru kameralnego.

Co dalej? W dziesiątym sezonie pojawią się mistrzowie (tym razem to Joanna Szczepkowska z graną od lat Gołą babą), stali goście (Teatr Montownia), ale i... spektakle tuż po premierze. Będą lubiane teatry (Teatr Ludowy z Krakowa), grupy nowe (Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa), będą teksty znanych i popularnych twórców (Yasmina Reza, Hanoch Levin). Na finał Naczelny Ogrodnik zaplanował między innymi pokaz filmu Dwugłowy Smok, rówieśnika ChTO i dokumentu poświęconego architekturze Górnego Śląska. Tym razem Chorzowska Noc Filmowa pod wieżą Prezydent zakończy święto teatralne: cały czas trwają też przygotowania do filmowej niespodzianki dla widzów. A przecież nie można zapominać o dodatkach: katowicki Teatr Bez Sceny pokaże Psiunia na scenie Antresola w ChCK-u, a stali bywalcy ChTO po raz drugi będą mogli powrócić wspomnieniami do najpiękniejszych teatralnych wrażeń dzięki wystawie fotografii Radka Ragana. Tu każdy znajdzie coś dla siebie i może cieszyć się latem z teatrami.

Izabela Mikrut
Sztajgerowy Cajtung
13 sierpnia 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia