Co czytać w zimowe wieczory?

Podpowiadamy! [TOP5]

W tym roku zima nie chce odpuścić, a zapomniany przez kilka ostatnich lat widok śniegu za oknem stwarza wyjątkową atmosferę. Fotel, koc, parująca herbata i wciągająca książka są zestawem idealnym na styczniowe i lutowe wieczory.

Oto 5 tytułów, które nie zawiodą!

Ashley Audrain, "Odruch"

"Odruch", książkę Ashley Audrain, czyta się jednym tchem. Ten trzymający w napięciu dramat psychologiczny to powieść, która kwestionuje wszystkie przekonania i opinie na temat macierzyństwa oraz rodzicielskich obowiązków, a także tego, jakie są oczekiwania wobec samych dzieci. Ukazuje też dramat kobiet, których słowa są dla innych niewiarygodne. Autorka bestsellerowej książki pisze również o tworzeniu i rozpadaniu się rodziny oraz kobiecym doświadczeniu rodzicielstwa. Dla Blythe Connor nie jest ono tym, czego się spodziewała – jest wszystkim tym, czego się obawiała. Nie mogąc stworzyć więzi ze swoją córeczką Violet, zaczyna myśleć, że zdystansowana, odrzucająca uczucia i coraz bardziej krnąbrna dziewczynka, znacznie różni się od innych dzieci. Jednak mąż Blythe zdaje się tego wcale nie zauważać... Czy przeszłość skrywa mroczną tajemnicę, która ciąży na ich życiu?

Marcin Margielewski, "Modelki z Dubaju"

"Modelki z Dubaju", książka Marcina Margielewskiego, to opowieść dziewczyny, która doświadczyła piekła prostytucji w Dubaju. Otwiera ona serię "Niewolnicy" o ludziach, którzy na Bliskim Wschodzie traktowani są jak towar. Margielewski – autor m.in. "Jak podrywają szejkowie" czy "Zaginionych arabskich księżniczek" – tym razem zagląda za kulisy bliskowschodniego seksbiznesu i za dzięki jednej z dziewczyn, która w nim pracowała, pokazuje, co dzieje się poza przyjęciami na luksusowych jachtach i orgiami w wystawnych pałacach. Pisze o koszmarze, jaki przeżywają "modelki", o przebiegłych metodach handlarzy prostytutkami, o pułapkach, jakie zastawiają na dziewczyny, i o traumach, jakie stają się ich udziałem. O cenie, jaką płaci się za marzenia i naiwność. – Losy dziewczyn w Dubaju są tak różne, że trudno przyłożyć jedną miarę. Jedne wychodzą z tego cało, inne pokiereszowane fizycznie lub psychicznie. Na pewno szczęście odgrywa tu ogromną rolę, bo niejedna pozbawiona szczęścia dziewczyna wyleciała przez okno dubajskiego wieżowca, ale też niejedna zbiła na tej pracy ogromny kapitał. To rosyjska ruletka i zdecydowanie odradzam branie w niej udziału – mówił autor książki "Modelek z Dubaju" w rozmowie z Onetem.

Krzysztof Pyzia, "Stewardesy. Cała prawda o lataniu"

Stewardesy: zawsze profesjonalne, uśmiechnięte i eleganckie. Atrakcyjne kobiety w pięknych uniformach, dające pasażerom poczucie bezpieczeństwa w czasie lotu, odpowiadające na niekończące się pytania i spełniające często ekscentryczne prośby. Rzadko myśli i mówi się jednak o tym, że ich praca to praca w szczególnych warunkach, podobnie jak na przykład górnika. Stewardesy są oczami i uszami pilotów, ich obowiązkiem jest dbanie o komfort podróżnych i nieustanne kontrolowanie tego, co dzieje się w zajmowanej przez nich przestrzeni samolotu.

Bez nich żaden pasażer nie może znaleźć się na pokładzie, dzięki nim o ewentualnych problemach w czasie lotu dowiedzie się jako ostatni. Mówi się, że stewardesa to nie zawód: to styl życia. O tym, jak się pracuje "w chmurach" krąży wiele domysłów i plotek. Jedno jest pewne: to bardzo hermetyczny świat, który czujnie strzeże swoich sekretów.

Książka Krzysztofa Pyzi to opowieść o kulisach pracy stewardes, o rygorze życia przed startem i po lądowaniu, o faktach i mitach na temat bezpieczeństwa i ryzyka lotów. Autorowi udało się także dotrzeć do stewardesy należącej do wąskiego grona osób latających z rodziną królewską Arabii Saudyjskiej.

Jakub Szamałek, "Gdziekolwiek spojrzysz"

Trzeci tom, a tym samym wielki finał bestsellerowej serii "Ukryta sieć", autorstwa Jakuba Szamałka. Jesień 2020 roku. Dochodzi do katastrofalnego wycieku na terenie kopalni miedzi. W ręce analityków złośliwego oprogramowania trafia tajemniczy wirus. Dziennikarka Julita Wójcicka odkrywa, że złoczyńcy, których śledzi od dwóch lat, zainteresowali się nagle... zbiorami bibliotecznymi. Te wszystkie wątki zazębiają się ze sobą, a mianownikiem, który je łączy, jest sztuczna inteligencja.

Walter Tevis, "Gambit królowej"

W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój. Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie. Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia.

"Gambit królowej" to książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia. Na jej podstawie powstał serial Netfliksa pod tym samym tytułem. W jednej z ról wystąpił Marcin Dorociński.

(-)
Onet.Kultura
28 stycznia 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia