Co jest potrzebne, by zaistniał teatr?

Czy teatr mieszka tylko w budynku?

W związku z ponownym otwarciem teatrów i możliwością realizacji działań w plenerze i stopniowo, także we wnętrzach instytucji kultury, rozpoczynamy działalność edukacyjną i mamy propozycje zarówno dla dzieci i rodziców, jak i dla grup zorganizowanych. Szykują się warsztaty i spacery po teatrze i miejscach z nim związanych, odkrywanie sztuki lalki i teatru. Radzimy wziąć ze sobą kocyki, coś do picia i jedzenia bo będzie wyczerpująco, a teatru szukać będziemy z na leżąco, stojąco i siedząco.

Gdzie mieszka teatr? - spacer teatralny - niedziela, 30 maja o g. 16:00 - Start: Plac Teatralny przy głównym wejściu do budynku CSK - udział bezpłatny

Teatr Andersena włączył się w ogólnopolski projekt realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie - Spacer Teatralny - czyli propozycja unikalnych tras spacerów po miejscach związanych z teatrem, stanowiące oryginalną propozycję aktywnego spędzenia czasu, umożliwiające jednocześnie poszerzenie wiedzy o dziejach polskiego teatru i odniesienie ich do lokalnej historii. Atrakcyjna i niekonwencjonalna forma proponowanych szlaków ma zachęcać do zwiedzania oraz poznawania teatralnej przeszłości poszczególnych miejsc. Projekt stanowi także próbę „wydobycia" z miejskiej architektury przestrzeni dla teatru niegdyś bardzo ważnych, a dziś zapomnianych oraz zwrócenia na nie uwagi mieszkańców i turystów. W Lublinie, autorski spacer przygotowały: Małgorzata Adamczyk – pedagożka teatralna i szefowa Działu Edukacji Teatralnej oraz Katarzyna Kotarska z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego z Warszawy. Udział w spacerze jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy i jest ograniczona liczba miejsc. Tylko osoby, które wyślą formularz zgłoszenia i otrzymają potwierdzenie udziału w spacerze będą mogły w nim uczestniczyć.

Idzie lalkarz światem i odwiedza teatr - spacer i warsztat - wtorek, 1 czerwca, g. 17:00 - Start: kasa teatru, poziom 0 CSK - bilet: 15 zł

Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy wyjątkowe popołudnie w Teatrze Andersena. Będzie spacer po zakamarkach teatralnych - zajrzymy na scenę, w kulisy, sprawdzimy, które miejsce w teatrze jest najlepsze! Następnie zaprosimy Was na warsztaty, które mają na celu przedstawienie historii, budowy, zastosowania lalek teatralnych oraz zaznaczenia roli, jaką lalka odgrywa w kulturze. Udział w wydarzeniu jest płatny, koszt biletu od osoby wynosi 15 zł. Wymagane są zapisy poprzez formularz zgłoszenia. Tylko osoby, które wypełnią i wyślą formularz i otrzymają potwierdzenie zwrotne udziału w spacerze mogą wziąć w nim udział. Obowiązuje ograniczona liczba miejsc.

Gdzie mieszka teatr? - spacer teatralny dla grup zorganizowanych
Czy teatr mieszka na scenie, czy można go spotkać na widowni, a może wygląda zza kurtyny? A gdzie jeszcze można zauważyć teatralne zjawiska, spotkać teatr? Czy teatr mieszka tylko w budynku? Co jest potrzebne, by zaistniał teatr – scena, światła, kurtyna i fotele na widowni? Czy może coś innego? Zapraszamy grupy zorganizowane do wspólnego spaceru, gdzie różne budynki, drzewa, konstrukcje, miejsca i przestrzenie będą nas inspirować do zabaw i ćwiczeń teatralnych! Chętnych do udziału w spacerze prosimy o bezpośredni kontakt mailowy lub telefoniczny z Działem Edukacji Teatralnej | e-mail: edukacja@teatrandersena.pl / tel. 691 912 672.

Idzie lalkarz światem - warsztat lalkarski
Warsztaty dla grup zorganizowanych mają na celu zapoznanie dzieci z historią, budową, zastosowaniem lalek teatralnych oraz zaznaczenie roli jaką lalka odgrywa w kulturze. Podczas naszego spotkania zwrócimy również uwagę na fakt, iż lalki pojawiają się nie tylko w teatrze ale również w reklamach, programach telewizyjnych a nawet wielkich produkcjach filmowych. Warsztat ma postać teatralnej 50 minutowej lekcji, którą otwiera kolaż etiud granych za pomocą 5 podstawowych form lalkowych (pacynki, marionetki, kukły, stolikówki i jawajki), na specjalnie do tego przygotowanej mini scenie. Po części artystycznej uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani z każdą formą przez naszych aktorów. Pod ich okiem będą mogli również spróbować własnych sił w animacji każdej z form. Udział w warsztatach jest płatny i kosztuje 350 zł od grupy. Warsztaty mogą odbyć się w placówce lub u nas w teatrze, jest przeznaczony dla każdej grupy wiekowej i może mieć różne formy dostosowane do potrzeb grupy. Chętnych do udziału w warsztacie prosimy o bezpośredni kontakt mailowy lub telefoniczny z Działem Edukacji Teatralnej | e-mail: edukacja@teatrandersena.pl / tel. 691 912 672.

W sprawie pytań dotyczących organizacji i przebiegu wydarzeń edukacyjnych dla uczestników, ale także dla mediów, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z Małgorzatą Adamczyk | specjalistką ds. edukacji teatralnej w Teatrze Andersena w Lublinie | e-mail: edukacja@teatrandersena.pl / tel. 691 912 672.

Agata Will
Teatr Andersena w Lublinie
28 lutego 2022

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...