Co na weekend w Warszawie?

Zapraszamy do sprawdzenia propozycji weekendowych, które warto zobaczyć zaraz po wiosennym spacerze.

Niestety kultura dalej pozostaje zamknięta, mimo to nie dajmy się ogarnąć rozpaczy spowodowanej brakiem wspólnego dzielenia się emocjami i wymiany jaka panuje między sceną i widownią podczas spektaklu. Jeszcze przez jakiś czasz w wygodnym fotelu, w dresie albo jak kto woli aby bardziej przywołać klimat i poczuć narzucone sobie pewne reguły wejścia do miejsca kultury, założenia koszuli, szpilek a nawet kieliszek albo i cała butelka wina, która będzie nam umilać czas przed ekranem.

Stare Powązki- spacer z przewodnikiem.
10 kwietnia (sobota) o godz. 12:00.
Bo życie to teatr - organizator: Panna Warszawianna - Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Opis: Świat artystów, których życie toczyło się na scenie, w świetle reflektorów, na planie filmowym, na próbach, w garderobach. Świat iluzji, fantazji, wspaniałych aktorskich kreacji, megagwiazd, diw budujących wokół siebie atmosferę kontrowersji i skandalu. W autorskim spacerze opowiem o XVIII i XX wiecznym teatrze, o warszawskim "małym Hollywood", o międzywojennych filmowych produkcjach, które biły rekordy popularności i wynosiły aktorów na szczyty. O fenomenie przedwojennego kabaretu, burleski i gwiazdach teatru i kina ostatnich lat - tych znanych i bardzo lubianych!

__

A miał być cud- piosenki osieckiej - tekst: Halina Rowicka - adaptacja i reżyseria: Jan Szurmiej;
10 kwietnia, godz. 19:00

Obsada:
Halina Rowicka,
Jacek Kawalec,
Mikołaj Hertel

Opis: Co się stało z naszą miłością? Mogą siebie zapytać Anna i Franciszek – bohaterowie premiery z 2019 roku w Teatrze Mazowieckim – spektaklu poetycko-muzycznego "A miał być cud", którego scenariusz powstał na kanwie tekstów Agnieszki Osieckiej. A ona jak nikt inny umiała pisać o miłości – nie tylko tej wielkiej, pierwszej, ale i tej dojrzałej, znudzonej rutyną dnia codziennego, tęskniącej za szaleństwem i porywami wielkich namiętności.

__

Poznaj Bielany - koncert Łukasza Majewskiego - Bielański Ośrodek Kultury [ONLINE]

Opis: Piosenki Łukasza Majewskiego docenione były przez publiczność oraz jury wielu ogólnopolskich festiwali piosenki literackiej i autorskiej (min.: Nagroda Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Grand Prix OFPA w Rybniku, pierwsza nagroda i dyplom Ministra Kultury na Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu, pierwsza nagroda na festiwalu piosenki kabaretowej OSPA w Ostrołęce, czy trzykrotnie Złota Piątka laureatów na Międzynarodowym Festiwalu Bardów – OPPA w Warszawie). W roku 2015 i 2016, podczas koncertu galowego OPPA Premiery i interpretacje, dwukrotnie publiczność przyznała III miejsce prezentowanej przez niego piosence, a w 2019 roku – pierwsze. O sobie mawia: "Już nie młody, ale cały czas obiecujący!"

__

Kuchnia Caroline - reż. Jarosław Tumidajski - Teatr Współczesny w Warszawie

Autor: Torben Betts
Reżyser: Jarosław Tumidajski
Obsada: Katarzyna Dąbrowska, Andrzej Zieliński, Konrad Szymański, Vanessa Aleksander, Szymon Mysłakowski, Monika Krzywkowska.

Opis: Caroline Mortimer jest gwiazdą telewizyjnego programu kulinarnego. Co tydzień oglądają ją dwa miliony widzów, książki jej autorstwa rozchodzą się w niebotycznych nakładach, jej życie jest idealne – ma kochającego męża, wspaniałego syna, który właśnie ukończył studia z wyróżnieniem, i piękną posiadłość. Jednak w pewien czerwcowy wieczór nad dom i życie Caroline nadciąga burza. Bo gdy gasną światła i kamery przestają nagrywać, pojawia się niewygodna prawda, a perfekcyjne życie okazuje się być tylko pozorem, iluzją.

__

Wstyd - reż. Wojciech Malajkat - Teatr Współczesny w Warszawie

Autor: Marek Modzelewski
Reżyser: Wojciech Malajkat
Obsada: Agnieszka Suchora, Iza Kuna, Mariusz Jakus, Jacek Braciak

Opis: Słownik wyrazów bliskoznacznych wymienia aż 162 synonimy słowa „wstyd", m.in.: skandal, zgryzota, dyshonor, upokorzenie, kompromitacja, szok, hańba, żenada. Z nimi wszystkimi zmierzą się bohaterowie najnowszej sztuki Marka Modzelewskiego p.t. „Wstyd". Ale nie tylko oni. Spotka się z nimi i zmierzy także widz i - być może - rozpozna się jak w zwierciadle. Bo sztuka dzieje się tu i teraz, a jej bohaterowie żyją wśród nas. Może łatwo się z nich śmiać i surowo osądzać. Ale przecież warto pamiętać: „kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem".

Magdalena Kisielińska , Beata Zwierzyńska
Dziennik Teatralny Warszawa
10 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia