Co nowego w Olsztynie?
Teatr im. Stefana Jaracza w OlsztynieTeatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zaprasza w maju na swoją scenę wszystkich miłośników teatru
Teatr włącza się do akcji „Orzeł może"
Polak znaczy smutas? Jeśli się z tym nie zgadzasz, okaż radość podczas polskich świąt narodowych i śmiej się w Teatrze. Od 1 do 5 maja obniżamy ceny biletów na brawurowo zagraną komedię "Dwadzieścia minut z aniołem" do 20 zł. Bilety już w przedsprzedaży
Teatr Jaracza włącza się do ogólnopolskiej akcji społecznej „Orzeł może" pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Świętuj i śmiej się!
Dwadzieścia minut z aniołem
Na spektakl składają się dwie jednoaktówki: „Przygoda z metrampażem” i „Dwadzieścia minut z aniołem". Obie tworzą komedię sytuacyjną i jednocześnie bardzo wnikliwe studium różnorakich mechanizmów społecznych i psychologicznych, które doprowadzają nasze działania na skraj absurdu. Oś dramaturgiczną stanowi pozornie zwyczajne zdarzenie, nieuchronnie prowadzące do katastrofy.
1-5, 7-11 maja, godz. 19.00
Scena Kameralna
Pan Mautz
Sztuka Sibylle Berg jest groteskowym zapisem ostatniej godziny życia pana Mautza – współczesnego everymana, którego życiowym credo było panowanie nad uczuciami, całkowita kontrola nad emocjami, tak by nie ponosić ryzyka odtrącenia. Jednak, aby uzyskać łaskę wiecznej radości, w chwili śmierci bohater musi przypomnieć sobie najszczęśliwszy moment gasnącego właśnie życia. Kiedy był naprawdę szczęśliwy pan Mautz? Ten, który, eliminując wszelkie intensywniejsze drgnienia uczuć, wyeliminował siebie jako człowieka. Przezroczysty i pusty. Ten, którego sens życia wyznaczał niezmienny rytm funkcjonalnej wegetacji: praca, dom, praca.
Premiera 12 maja 2013r.
pozostałe spektakle: 14-19, 30, 31 maja, godz. 20.00
Scena Margines
Stawiam na Tolka Banana
Olsztyńska realizacja jest wariacją na temat utworu A. Bahdaja. Reżyser, zachowując ramy fabularne dzieła, przenosi akcję spektaklu we współczesność, uwzględnia dzisiejszy kontekst społecznych uwarunkowań. Jednakże cel pozostanie niezmienny: „trudna młodzież” jest nierzadko lepsza od „łatwej”. Trzeba jedynie w „trudnej” młodzieży dostrzec lustro, które odbija niepokoje, tęsknoty i niespełnione marzenia nas wszystkich oraz chęć budowania lepszego świata poza ideologicznymi i moralnymi pułapkami tego, co dozwolone i tego, co zabronione.
15-17, 21-23 maja godz. 10.00 i 18, 19 maja godz. 17.00
Scena Kameralna
Boski spór
To brawurowo i oryginalnie poprowadzona komedia, bezlitosna satyra na temat wyobrażeń o Bogu i sacrum odnosząca się również do apokryficznych alternatyw chrześcijańskiej religii. Mitterer, choć jego krytyczna ocena naszej religijności jest wyraźnie widoczna, nie epatuje tanim skandalem, nie sili się na tabloidowe obrazoburstwo.
W gruncie rzeczy „Boski spór” jest namysłem nad kondycją człowieczeństwa, jak również pytaniem o metafizykę i zdolność zadawania pytań o sens i celowość ludzkiego istnienia.
22-26, 29 maja, godz. 19.00
Scena w Planetarium
Królowa Ciast
Trwają przygotowania do urodzin małej Eryki. Powinno więc być miło i sympatycznie. Jednak Stefan Kosár – jej tatuś i oficer policji w jednej osobie, z rodzinnego domu uczynił zakład karny. W tym mrocznym Alcatraz unosi się też romantyczna poezja i rozbrzmiewa ludowa muzyka. Mocno poruszający spektakl z niezapomnianymi kreacjami aktorskimi.
22, 23 maja, godz. 20.00
Scena Margines
Czytanki Marginesu – LIMES INFERIOR
W tym świecie panuje komputerowo obiektywny porządek, w którym każdy powinien poczuć się bezpiecznie. Raj? A może powierzchnie idealnego systemu kryje się coś innego? Do czego tak naprawdę potrzebny jest tu człowiek? Czy wciąż posiada wolną wolę, czy jego wolność to pozór? Dobrze zaprojektowany pozór. Co jeśli spróbować zbliżyć się do prawdy? Kto stoi za ustanowionym prawem?
I czy warto dotrzeć tej prawdy, jeśli obalenie jej nie leży w niczyim interesie. „Obiektywnie rzecz biorąc” jest przecież dobrze.
27 maja, godz. 18:00
Scena Margines
wstęp wolny