Co się dzieje z władzą, która czuje się zbyt pewnie?
"Bolesław Śmiały" - reż. Paweł Świątek - Małopolski Ogród SztukiPaństwo versus Kościół
Władza versus władza
Władza versus lud
Bo czy aby na pewno biskup Stanisław tak bardzo różnił się od króla Bolesława Szczodrego, zwanego również Śmiałym? Czy nie jest tak, że obaj byli biznesmenami walczącymi o wpływy, broniącymi swojego interesu?
Ich spór, który zakończył się morderstwem biskupa, wygnaniem króla i przejęciem władzy przez królewskiego brata – uświadamia nam, jak wiele Kościół w Polsce miał do powiedzenia w sprawach społecznych. Miał i nadal ma. Warto wiec zadać pytanie jakie znaczenie polityczne ma wpływ kościoła na wiernych?
W Polsce napięcie między polityką a kościołem od zawsze było obecne, jednak rzadko bywało ujawnione równie mocno, a jednocześnie równie poetycko, jak w tym dramacie Wyspiańskiego, na historycznym przykładzie konfrontacji biskupa Stanisława i króla Bolesława Śmiałego. Zarówno król jak i biskup posiadali duży wpływ na obraz naszego państwa - zarówno ten społeczny, jak i polityczny. Ich konflikt oparty na wzajemnej niechęci doprowadził do ponad stuletniej utraty korony. Bolesław Śmiały to próba oglądu tego, co się dzieje z władzą, która czuje się zbyt pewnie mając przekonanie o własnej sile.
Głównym założeniem inscenizacyjnym jest stworzenie atmosfery znanej z powieści grozy, bazującej na czytelnych skojarzeniach ze świata popkultury.
Premiera 9 listopada na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Kolejne spektakle - 11, 12, 14, 29 i 30 listopada, bilety w cenie 35, 25 i 15 zł (wejściówki).