Co zobaczymy na scenie Śląskiego Teatru Impresaryjnego
1. Dziecięcy Festiwal Teatralny w Rudzie Śląskiej: 23.09 - 20.10.2023 r.Śląski Teatr Impresaryjny otwiera swój pierwszy sezon teatralny Dziecięcym Festiwalem Teatralnym. Ruda Śląska dołączyła do grona śląskich miast, które mogą pochwalić się własnym teatrem. Choć pierwsza premiera dopiero przed nami, Śląski Teatr Impresaryjny zainaugurował już swoją działalność, organizując Dziecięcy Festiwal Teatralny.
Na kulturalnej mapie województwa śląskiego pojawiła się nowa instytucja. Po wielu latach Ruda Śląska doczekała się bowiem teatru z prawdziwego zdarzenia. To Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty, który powstał w maju 2023 roku z przekształcenia Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty. Na czele instytucji stoi Katarzyna Furmaniuk, która od 2015 roku sprawowała funkcję dyrektor MCK, a wcześniej była związana ze Śląskim Teatrem Tańca.
Choć nie jest to typowy teatr repertuarowy, a impresaryjny, wiadomo już, że będzie produkował także własne spektakle. Premierę najbliższego zaplanowano na 29 października. Produkcja powstaje we współpracy z Teatrem Nowym w Zabrzu oraz Zbigniewem Stryjem, aktorem i zastępcą dyrektora ds. artystycznych w zabrzańskim teatrze. Kooperacja ta trwa od lat, a jej owocami są takie spektakle jak: „Gita story", „Szeryf z Fryn city" oraz „Heksy z Hołdy" opowiadające o Śląsku i grane po śląsku, które wystawiane są na rudzkiej scenie. Ich akcja osadzona jest w różnych dzielnicach Rudy Śląskiej.
Niebawem, bo 29 października, widzowie zobaczą kolejną premierę. Będzie to „Mało Szcziga z Karmańskiego" według scenariusza Zbigniewa Stryja. Tym razem można się spodziewać teatralnej opowieści o małej mieszkance tzw. „Karmańskiego". Dziś to charakterystyczne osiedle w Rudzie Południowej, dawna kolonia robotnicza „Carl Emanuel", wybudowana na początku XX wieku dla robotników zatrudnionych w kopalni Ballestremów. Znajdują się tam zrewitalizowane familoki z czerwonej cegły, a osiedle uznawane jest za jeden z ładniejszych przykładów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku.
Zanim zobaczymy pierwszą rudzką premierę, Teatr zaprosił najmłodszych widzów na Dziecięcy Festiwal Teatralny, który zainaugurowano w sobotę, 23 września, familijnym spektaklem „Beboki" Teatru Trip. Tematyka nawiązuje do śląskich legend i opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Historia opowiedziana została z punktu widzenia 10-letniej Hani (Paulina Janik-Żak). To ona jest przewodniczką po świecie przedstawionym. Łączy ją silna więź z nieżyjąca już babcią (Grażyna Bułka). Wydaje jej się, że ukochana seniorka wciąż z nią rozmawia. Pokój Hani kryje jednak pewną tajemnicę. Zamieszkują go bowiem dwa Beboki: Jorguś (Marcin Lieber) i Elska (Daria Kasprzak), które do złudzenia przypominają bohaterów z obrazów Grzegorza Chudego, który zresztą razem z Wojciechem Żakiem i Anną Bączek-Lieberą odpowiada za scenografię spektaklu. Beboki z impetem wkraczają w życie 10-latki. Pojawiają się w dobrym momencie. Kiedy mama (Anna Bączek-Lieber) informuję córkę o wypadku, do którego doszło w kopalni, tłumacząc, że jej tata wciąż znajduje się pod ziemią, Hania jest gotowa zrobić wszystko, aby uratować ojca. Prosi Beboki o pomoc, a te wkraczają do akcji. Czy ich misja zakończy się sukcesem? Czy tata Hani wróci? Spektakl przypadł do gustu młodym widzom, ale i ci nieco starci żywo reagowali na humor, jakim podszyte zostały dialogi.
W ramach odbywającego się w Rudzie Śląskiej festiwalu młodzi widzowie zobaczą jeszcze m.in. „Czerwonego Kapturka" z Teatru Groteska z Krakowa, „Calineczkę" z Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach oraz „W dolinie Miminków" z Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie.
- Dziecięcy Festiwal Teatralny będzie świętem dzieci i sztuki dla dzieci. Będzie wyjątkowym czasem, w którym zostaną stworzone dzieciom możliwości bliskiego i atrakcyjnego obcowania ze sztuką i dotykania teatru – podkreślają organizatorzy. - Festiwal będzie budzić zachwyt dzieci pięknymi spektaklami, zaś dorosłym wskazywać, jak wielkie znaczenie w rozwoju dzieci ma obcowanie ze sztuką. Sprzyjać temu będzie program DFT, który tworzą starannie dobrane profesjonalne spektakle teatrów instytucjonalnych i prywatnych – zapowiadają organizatorzy.
To jednak nie wszystko. Na scenie Śląskiego Teatru Impresaryjnego zobaczymy też spektakle uznanych artystów, którzy przyjadą do Rudy Śląskiej z różnych zakątków Polski. W ramach projektu „Scena Mistrzów" zaplanowano prezentacje takich monodramów jak: „Domówka" Soni Bohosiewicz czy „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam" Ewy Błaszczyk. Z kolei pod koniec września zaprezentowano już spektakl „ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny" Joanny Szczepkowskiej i Hanny Konarowskiej. W repertuarze ŚTI znalazło się jeszcze wiele innych propozycji dla widzów w każdym wieku.
Pomysłów jest wiele, a zespół rudzkiego teatru sprawnie pozyskuje dotacje na organizację niebanalnych wydarzeń.