Comédie-Française

Komedia Francuska albo Théâtre-Français (Teatr Francuski) – Francja, Paryż - francuski teatr narodowy.

Istnieje od 1680 roku, choć hołduje jeszcze starszym tradycjom molierowskim.

Wystawia w sposób tradycyjny, nieraz wręcz konserwatywny francuską klasykę. Stylem gry aktorskiej i inscenizacji unaocznia źródła francuskiego teatru, który, choć bardzo różnorodny, wciąż skupia się na słowie, ruchu i plastyce, tj. tak zwanym „pokazywaniu" (w przeciwieństwie do rosyjskiego „przeżywania").

Oryginalna jest niezwykle demokratyczna organizacja Comédie-Française.

Zespół dzieli się na trzy grupy aktorów. Są to: „pensionaires" – „gościnni", którzy w przeciwieństwie do polskiego znaczenia są zatrudnieni na etacie; „sociétaires" – „stowarzyszeni", tj. aktorzy, którzy mianowani są dożywotnio Komediantami Francuskimi pracujący jednocześnie na etacie – wystawiają swoich reprezentantów do rady współadministrującej teatrem wraz z dyrektorem, którego wybierają; „sociétaires honoraires", czyli „honorowi stowarzyszeni" – emeryci, lub dawni „sociétaires", którzy nie mają trwałego etatu w Komedii Francuskiej, a tylko czasami gościnnie (w polskim znaczeniu) występują na deskach sceny narodowej.

Od 1993 roku jednym z „sociétaires honoraires" jest Andrzej Seweryn, który w Komedii Francuskiej nie tylko występuje, ale także reżyseruje.

(-)
Materiał Teatru
28 stycznia 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia