Coraz lepiej
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w BiałymstokuMiniony rok był bardzo pozytywny jeśli chodzi o odbiór naszego wizerunku przez publiczność. To dla nas najważniejsze, bo wiadomo, że bez widzów nie ma teatru - mówi Piotr Dąbrowski, dyrektor Teatru Dramatycznego od 2002 roku. - Przygotowaliśmy wiele atrakcyjnych pozycji polskiej i światowej dramaturgii. Staraliśmy się wybierać najbardziej wartościowe teksty, z których widzowie mogli czerpać wrażenia artystyczne, intelektualne i rozrywkowe
W ostatnich miesiącach teatr im. Aleksandra Węgierki zrealizował siedem premier dla różnej widowni. Łącznie teatr zagrał 300 spektakli , gościł ponad 57 tysięcy widzów. Na scenie impresaryjnej wystawiono także sześć gościnnych spektakli, w wykonaniu aktorów znanych w całej Polsce. Wśród nich był m.in. monodram Doroty Stalińskiej "Zgaga".
- Teatr w ostatnich latach bardzo się rozwija i jest coraz bardziej opłacalny. W 2002 roku dochody ze sprzedanych biletów wyniosły 678 tys. zł, a w poprzednim roku zarobiliśmy ponad 1,4 mln zł - wylicza Małgorzata Bil-Jaruzelska, wicedyrektora teatru. - Ta statystyka pokazuje jaka jest dynamika.
Nie tylko białostocka publiczność docenia dokonania aktorów. Spektakl "Tektonika uczuć" na Dniach Teatru w Polkowicach zdobył Złote Miedziaki. Publiczność przyznała nagrodę w kategorii najlepszy spektakl ukazujący problemy współczesne oraz dla najlepszej aktorki - Marii Pakulnis.
- Dla ludzi teatru te nagrody są chyba najistotniejsze. Przyznawane są przez widzów, którzy głosują tak, jak dyktuje im serce - podkreśla Piotr Dąbrowski.
To niejedyne wyróżnienie teatru w poprzednim roku. Na XVII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej spektakle "Baby blues" i "Polowanie na łosia" otrzymały refundację kosztów przygotowania premiery. Projekt "Odrodzenie" otrzymał tytuł Podlaskiej Marki Roku 2010. Wzięły w nim udział kobiety zmagające się z chorobą nowotworową. To pomysł Moniki Bani, która w teatrze odpowiada za edukację teatralną. Jej dotychczasowa działalność została nagrodzona na Ogólnopolskim Konkursie dla Animatorów Społecznych im. Heleny Radlińskiej.
- Nagrody świadczą o tym, że to, co robimy jest widoczne i odbija się echem w całej Polsce - mówi Monika Bania. - W poprzednim roku dla dzieci i młodzieży zorganizowaliśmy 500 godzin warsztatów, w których uczestniczyło 210 osób. Patronatem artystycznym objęliśmy pięć klas z czterech liceów, z którymi prowadzimy specjalne lekcje teatralne.
Urząd marszałkowski, który nadzoruje tę instytucję, jest zadowolony z wyników teatru. Nie oznacza to jednak, że nie ma większych oczekiwań.
- Fakt, że teatr zwiększa swój dochód to coś czym powinniśmy się chwalić w całym kraju - mówi Jacek Piorunek, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę. - Od dyrekcji oczekujemy większego wigoru, aktywniejszego pozyskiwania środków europejskich, lepszego i ambitniejszego repertuaru.
Zarząd województwa rozpoczął procedurę powołania Piotra Dąbrowskiego na dyrektora na kolejna kadencję. Czeka na opinie związkowców i ministra kultury.