Coś dla najnajmłodszych widzów

Festiwal Sztuka Szuka Malucha

W dniach 1-6 lipca na Scenie Wspólnej - Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 8 i 9 lipca w Teatrze Miniatura w Gdańsku odbędzie się Festiwal Sztuka Szuka Malucha. W programie znajdą się, jak zawsze, spektakle teatralne i wydarzenia artystyczne eksplorujące różnorodne ścieżki komunikacji z maleńkim odbiorcą.

W pierwszych dniach lipca Scena Wspólna w Poznaniu opanowana zostanie przez najnajmłodszych widzów, którzy wyruszą na spotkania ze sztuką, często po raz pierwszy. Najsilniej na festiwalu reprezentowany jest teatr oraz wydarzenia interaktywne, ale pojawią się również filmy animowane, instalacje, a także warsztaty dla dzieci i dorosłych, integrujące wiele dziedzin artystycznych. Maluchy zobaczą spektakle z Danii, Niemiec i Włoch oraz produkcje polskie: z Białegostoku, Wałbrzycha, Gdańska i Poznania. Będzie to już siódma edycja festiwalowych działań pod szyldem Sztuka Szuka Malucha w Poznaniu, następnie zawędrują one także do Gdańska.

Sztuka Szuka Malucha to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal sztuki dla najnajmłodszych widzów, dzieci od zera do pięciu lat, oraz ich opiekunów. To projekt kompleksowy i interdyscyplinarny, którego celem jest prezentowanie różnorodnych zjawisk artystycznych oraz podjęcie artystycznego dialogu z maleńkim dzieckiem podczas działań interaktywnych. Projekt realizowany jest przez Art Fraction Foundation, w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - inicjatorem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce, pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka Malucha oraz Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku.

Sztuka Szuka Malucha jest festiwalem rodzinnym. Dla organizatorów najważniejsze jest współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych - rodziców, opiekunów i dziadków. Każde wydarzenie festiwalowe tworzone jest z myślą o konkretnych możliwościach percepcyjnych najnajmłodszych odbiorców sztuki, a więc dzieci od 0 do 5 lat.

Idea festiwalu

Wierzymy, że dla rodziny wzajemna twórcza wymiana doświadczeń oraz kreatywne formy spędzania wspólnego czasu są istotnym elementem nie tylko w procesie wychowania dziecka, ale przede wszystkim są sposobem na budowanie i zacieśnianie relacji między dzieckiem a opiekunami. Każde wydarzenie festiwalowe to czas spotkania dzieci i dorosłych, czas wspólny - ważny i inspirujący. Czas, w którym pokolenia mogą poznać się na nowo, odnaleźć płaszczyzny porozumienia, na których kiełkować może twórczość, tak istotna dla harmonijnego rozwoju dziecka. W tegorocznym programie znajdą się, jak zawsze, spektakle teatralne i wydarzenia artystyczne eksplorujące różnorodne ścieżki komunikacji z maleńkim odbiorcą. Istotną częścią będą także wydarzenia interaktywne - warsztaty i instalacja, których zadaniem będzie pobudzanie kreatywności dzieci i rodziców.

Barbara Małecka
Kuratorka projektu

(-)
Materiał Festiwalu
18 czerwca 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia