Cóż tam grają na Dolnym Śląsku?

Majówka 2021

Ostatnie zalecenia rządu tylko upewniły nas, że teatry w dalszym ciągu pozostaną zamknięte dla swoich widzów. Szczęśliwie jednak, część instytucji w naszym regionie nie zawiesiła całkowicie swojej działalności i przeniosła niektóre spektakle do internetu. Poniżej prezentujemy listę wydarzeń, które mogą państwa zainteresować.

Pomnik – reż. JiříHavelka – Wrocławski Teatr Lalek
Spektakl na VOD teatru - https://vod.teatrlalek.wroclaw.pl/
Przedstawienie oparte jest na reportażu „Dowód miłości" z książki Mariusza Szczygła „Gottland", opowiadającym o największym na świecie pomniku Józefa Stalina. Monument postawiono w Pradze w 1955 r. według projektu rzeźbiarza OtakaraŠveca, a zaledwie siedem lat później został zburzony. W trakcie budowy pomnika zginęło sześcioro robotników. Jego projektant na skutek ogromnej presji społecznej i politycznej popełnił samobójstwo – niedługo po tym, jak zrobiła to jego żona.
Tragiczna historia monumentu jest w spektaklu JiřegoHavelki pretekstem do opowiedzenia młodym widzom o pewnej epoce w dziejach Czechosłowacji – epoce, którą również i Polacy pamiętają bardzo dobrze. Wspólnotę polsko-czesko-słowackich doświadczeń mają szansę poczuć nie tylko widzowie, ale i międzynarodowa ekipa twórców spektaklu.
(Materiał promocyjny teatru)

Śluby panieńskie- reż. Maciej Wiktor – Teatr Polski we Wrocławiu
30 kwietnia – g. 19:00 – https://live.teatrpolski.wroc.pl/
A gdyby tak przenieść bohaterów i fabułę nieśmiertelnej komedii miłosnej Aleksandra Fredry w czasy nam współczesne i sprawdzić, czy i dziś mogłaby się wydarzyć wymyślona przez autora intryga? A może przebieg zdarzeń byłby obecnie zupełnie inny? Zapraszamy na multimedialny eksperyment młodych artystów, szkic przedstawienia, który być może po kwietniowym pokazie przerodzi się w premierę w pełnospektaklowym wymiarze. Wybrany tytuł jest nieprzypadkowy – propozycja ta nawiązuje do tradycji i trwającego w roku 2021 jubileuszu 75-lecia Teatru Polskiego we Wrocławiu, którego historia oficjalnie rozpoczęła się właśnie od premiery Ślubów panieńskich 6 stycznia 1946 roku.
(Materiał promocyjny teatru)

Raj Eskimosów – reż. Weronika Krówka – Teatr Szaniawskiego w Wałbrzychu
30 kwietnia – g. 18:00 i 20:00
O czym jest raj Eskimosów? To trudne pytanie – brak tu konkretnej historii, logiki przebiegu wydarzeń. Ale to „o czym" jest raj daje się poczuć, wyłapać z sytuacji I poruszanych problemów. Opowiadamy o spotkaniu dwóch osób – zewnętrznie można odnieść wrażenie, że to relacja kobieta-mężczyzna, ale wolimy sens nieco głębszy, którego istotnym elementem także jest miłość. Ale nie miłość fizyczna, a miłość jako siła. Raj jest więc spotkaniem artysty z jego wybraną muzą. Ukazaniem go we własnym środowisku, w samotności, w umiejętności bycia samemu. Raj jest też o tęsknocie do raju, który jest przecież gdzieś indziej I z tego powodu brnie się w błędne koło dążeń I traci z oczu cel I sens. Co to jest raj Eskimosów? To jest zdecydowanie lepszy punkt startu. Można powiedzieć, że to poemat symfoniczny na teatr, ale pomniejszony, jakby był w pudełku od zapałek. Mniej ważne jaka to forma, ważniejsze że to po prostu utwór muzyczny. Jakbyśmy grali na instrumencie, którego klawiszami są wszystkie przejścia, szmery, przesunięcia, stuknięcia, kostiumy, słowa. Raj to marzenie, majaczenie I deja vu. Raj to komiczny horror rozdźwięku między życiem a byciem, popędem a cierpliwością, wewnętrzną prawdą a zewnętrznym wrażeniem. Specjalne podziękowania dla zamku Książ za udostępnienie sali zamkowej I umeblowania dla potrzeb nagrania materiału wideo do spektaklu.
(Materiał promocyjny teatru)

Noc bez księżyca – reż. Maćko Prusak – Wrocławski Teatr Lalek
Spektakl na VOD teatru - https://vod.teatrlalek.wroclaw.pl/
„Noc bez księżyca" EtgaraKereta i ShiryGeffen to historia opowiedziana słowem i obrazem, połączonymi w oryginalnej poetyckiej konstelacji. Oniryczny świat tej opowieści emanuje niesamowitą atmosferą; elementy codzienności przeplatają się w niej z sennymi marzeniami śpiącego dziecka. Spektakl, podobnie jak książka, opowiada o wędrówce Zohar obrazami. Gest i dźwięk zastępują w nim tekst, pozostawiając widzom przestrzeń dla swobodnej interpretacji.W tej historii każdy może zobaczyć coś zupełnie innego, tak jak każdy ma prawo do zabawy z własną wyobraźnią.
(Materiał promocyjny teatru)

Jan Gruca
Dziennik Teatralny Wrocław
1 maja 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...