Cricoteka zaprasza

"Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!"

Koncerty muzyczne oraz spektakle tańca współczesnego to tegoroczna propozycja Cricoteki w ramach projektu "Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!".

Wydarzenia, które od czwartku do niedzieli odbędą się w Krakowie, mają skłonić do refleksji, w jaki sposób idee Kantora wpływają na współczesnych artystów. Ma to być także zapowiedź tego, co będzie się działo w Cricotece, po wybudowaniu jej nowej siedziby.

- W nowej siedzibie będzie wystawa stała poświęcona Kantorowi, będą odbywały się spotkania poświęcone jego twórczości. Ale chcemy realizować nowe projekty, które do Kantora przyciągną widzów, którzy dopiero poznają jego dorobek i zobaczą, że pewne tropy można kontynuować lub się im przeciwstawić - mówiła dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka. Jak podkreśliła twórczość Kantora inspiruje wielu młodych badaczy i artystów, nawet tych, którzy nie widzieli "na żywo" spektakli jego teatru.

W ramach "Polifonii" zaplanowano cztery koncerty. "Możemy spodziewać się muzyki improwizowanej i eksperymentów z elektroniką" - zapowiadała we wtorek kuratorka projektu Anna Szwajgier. Wystąpią artyści już znani krakowskiej publiczności jak Keir Neuringer, Rafał Mazur, Tomasz Chołoniewski, Ernest Ogórek i Denis Kolokol oraz Sergej Maingardt, Magdalena Przybysz, Reid Dudley - Peirson.

"Maszyna choreograficzna" ma pokazać związki teatru Kantora i tańca współczesnego. - Punktem wyjścia będzie temat cielesności - mówiła kurator "Maszyny choreograficznej" Anna Królica.

W Krakowie swoje projekty przedstawią młodzi choreografie: Janusz Orlik i Joanna Leśnierowska, Tomasz Bazan, Iza Szostak, Karol Tymiński. Zaplanowano także dyskusję o ruchu autentycznym w praktyce scenicznej, czyli o tym, jakie znaczenie ma zaproszenie do spektaklu w roli wykonawców

tzw. naturszczyków lub widzów.

Koncerty i spektakle będą się odbywać w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

8 grudnia w 23. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora na ul. Kanoniczej tradycyjnie staną "Żywe pomniki". W dawnej pracowni artysty przy ul. Siennej zaplanowano otwarcie wystawy o motywach żydowskich w twórczości Tadeusza Kantora. Podczas wernisażu pokazany zostanie po raz pierwszy udostępniony przez Instytut Yad Vashem film nakręcony w Wielopolu Skrzyńskim tuż przed II wojną przez fotografa amatora Davida Teitelbauma.

W ramach projektu "Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!" ukazały się także trzy kolejne tomy kalendarium twórczości Kantora w latach czterdziestych, od 1959 do 1964 r. i w latach 1980-90.

Nowa siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka ma być otwarta 12 września przyszłego roku. Znajdzie się tam stała ekspozycja dzieł Tadeusza Kantora, przestrzeń na wystawy czasowe, sala wielofunkcyjna ze 140 miejscami, sala edukacyjna, archiwum, czytelnia i biblioteka, księgarnia, a na ostatnim piętrze kawiarnia z widokiem na Wisłę i panoramę Krakowa.

(-)
(PAP)
20 listopada 2013
Portrety
Tadeusz Kantor

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia