Cykl rocznicowych koncertów

"Czterogłos" - Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego

Cyklem koncertów pt. "Czterogłos" uczci Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego 80. rocznicę pobytu kompozytora w Katowicach. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie replika koncertu, który odbył się w mieście w 1934 r.

Jak przypomniała prezes towarzystwa prof. Joanna Domańska, 13 maja 1934 r. Szymanowski przyjechał do Katowic na zaproszenie dyrektora Instytutu Muzycznego Stefana Stoińskiego, aby uczestniczyć w wykonaniu swojego oratorium Stabat Mater.

Wizyta kompozytora i sam koncert, który miał miejsce 15 maja 1934 w Teatrze Polskim - dziś to Teatr im. Wyspiańskiego - był wielkim wydarzeniem dla polskiej społeczności Katowic. Urządzono go ku czci lotników Żwirki i Wigury, staraniem Ligi Ochrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej.

Jeden z wykonawców koncertu wspominał, że po wykonaniu oratorium rozległy się gromkie brawa, a na kompozytora spadł deszcz kwiatów. Szymanowski z zażenowaniem dziękował za gorące przyjęcie i zrozumienie dzieła przez publiczność. Po koncercie odbył się bankiet w sali hotelu Savoy wydany przez Magistrat Miasta Katowic, z udziałem władz województwa i przedstawicieli świata muzycznego.

- Wzruszony tak serdecznym przyjęciem w Katowicach, Szymanowski planował podjąć pracę w tutejszym Konserwatorium - niestety przedwczesna śmierć pokrzyżowała te plany. Dziś Akademia Muzyczna w Katowicach nosi imię Karola Szymanowskiego - powiedziała prof. Domańska.

Cykl "Czterogłos" rozpoczną trzy koncerty kameralne w katowickiej Akademii zaplanowane na 29 kwietnia, 7 i 14 maja. Muzycy przedstawią twórczość Karola Szymanowskiego oraz kompozytorów związanych z Akademią Muzyczną w Katowicach: Bolesława Szabelskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Eugeniusza Knapika - uczniów Szymanowskiego w kolejnych pokoleniach. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie natomiast koncert symfoniczny w dniu 17 maja 2014 w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyr. Jerzego Maksymiuka - będzie to replika koncertu z 1934 roku.

- Linia sukcesorów Szymanowskiego w Katowicach nie została nigdy przerwana. Szymanowski rekomendował swego ucznia, Bolesława Szabelskiego, na stanowisko profesora Państwowego Konserwatorium Muzycznego. Spod jego skrzydeł wyszło wielu znakomitych uczniów, wśród nich najwybitniejszy - Henryk Mikołaj Górecki. Ten z kolei także miał znakomitych wychowanków, do których należy Eugeniusz Knapik. Dzieła tych właśnie artystów, przedstawicieli kolejnych pokoleń śląskiej szkoły kompozytorskiej, zabrzmią w cyklu koncertów rocznicowych - powiedziała prof. Domańska.

Jej zdaniem mimo zmian stylów i technik muzycznych jest coś, co łączy wszystkich tych kompozytorów - silna ekspresyjność, kontrastowość - nierzadko sięgająca do korzeni ludowych, rzetelność rzemiosła, szacunek dla tradycji, żywiołowość. "Wszyscy ci twórcy zachowują głęboką cześć dla Szymanowskiego, przejawiającą się także w ich własnej muzyce, czasem wprost, a czasem w ukryty sposób" - powiedziała prof. Domańska.

(-)
(PAP)
29 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia