Cykl Zadary - druga odsłona w warszawskim Teatrze Polskim
"Sześć polskich mów: Beck/1939""Sześć polskich mów" to długofalowy projekt badań artystycznych i naukowych Michała Zadary, w ramach którego powstaje sześć zdarzeń teatralnych opartych na wybranych mowach wygłoszonych w Polsce w XX wieku. Poszczególne części przedstawiane są na scenie Teatru Polskiego w Warszawie.
Razem mają one stworzyć ciekawy przegląd polskich losów i postaw minionego stulecia. Drugą odsłonę projektu można obejrzeć dziś o 19.30 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego.
Część druga poświęcona jest przemówieniu Ministra Spraw Zagranicznych Józefa Becka z 5 maja 1939 roku. Beck w odpowiedzi na żądania kanclerza Niemiec Adolfa Hitlera wygłosił mowę, w której stanowczo przeciwstawił się planom zajęcia przez Niemcy Wolnego Miasta Gdańska oraz postulatowi przekazania III Rzeszy pasa ziemi na polskim Pomorzu w celu zbudowania autostrady i linii kolejowej prowadzących do Prus Wschodnich. Reakcją na odmowę Becka było wypowiedzenie przez Niemcy deklaracji o nieagresji.
Mowa, a zwłaszcza jej końcowe słowa stały się słynne i często są cytowane: Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.
Pierwszy odcinek projektu, przedstawiony w maju 2012 r., poświęcony był przemówieniu Józefa Piłsudskiego wygłoszonemu w Sali Malinowej Hotelu Bristol w dniu 3 lipca 1923 roku . W kolejnych odcinkach zaprezentowane będą mowy: Mordechaja Chaima Rumkowskiego, Władysława Gomułki, Jana Pawła II oraz Wojciecha Jaruzelskiego. Po zakończeniu cyklu, na podstawie wszystkich sześciu mów powstanie spektakl wyreżyserowany przez Michała Zadarę.
***
Sześć polskich mów
Odcinek drugi: Józef Beck/1939
7 listopada o 19.30, Teatr Polski w Warszawie, Scena Kameralna
Reżyseria: Michał Zadara
Dramaturgia: Daniel Przastek
Produkcja: Anna Skuratowicz
Występują:
Krzysztof Kumor, Antoni Ostrouch, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Schejbal
Goście:
dr Marek Kochan - medioznawca, socjolog
dr Daniel Przastek - politolog, dramaturg
prof. Marek Kornat - historyk, publicysta, profesor UKSW
Michał Zadara - reżyser, scenarzysta