Cyrk inaczej

„Nie tylko klaun i tygrys. Szkice o sztuce cyrkowej" - red. Małgorzata Leyko i Zofia Snelewskiej-Stempień - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Stereotypowo cyrk kojarzy nam się z areną i oglądanym na niej, widowiskowym występem. Wchodzimy do czerwonego, dużego namiotu i wydaje się, że tym samym przekraczamy wrota do innego świata – trochę dziwnego, zamkniętego, ale jednak fascynującego.

Wydawnictwo Łódzkie przygotowało ciekawą publikację „Nie tylko klaun i tygrys. Szkice o sztuce cyrkowej", pod red. Małgorzaty Leyko i Zofii Snelewskiej-Stempień. Dzięki niej możemy szerzej spojrzeć na cyrk i potraktować go jako zjawisko, o którym tak naprawdę niewiele wiemy.

W literaturze naukowej (jeśli chodzi o polskie publikacje) znajdziemy niewiele opracowań, dotyczących cyrku. Z jakiegoś powodu temat ten był raczej pomijany. Jednak praca zbiorowa „Nie tylko klaun i tygrys..." pokazuje, że o cyrku pisać warto, ponieważ można na niego spojrzeć z różnych stron. Każdy rozdział został przygotowany przez innego polskiego badacza lub badaczkę – pochodzą oni z różnych uniwersytetów. Na końcu publikacji zaprezentowane są ich sylwetki. Każdy z nich podszedł do tematu indywidualnie i dzięki temu książka jest krótka, ale bardzo treściwa. Na końcu każdego rozdziału znajduje się też bibliografia, z której korzystał naukowiec, co jest ważne, jeśli chcielibyśmy poszerzyć wiedzę w danym temacie.

Publikacja „Nie tylko klaun i tygrys..." przygotowana została jako opracowanie naukowe, ale każdy miłośnik cyrku może znaleźć w niej coś dla siebie. Wśród autorów znajdują się zarówno kulturoznawcy jak i socjologowie, którzy w tej pracy pokazali ewolucję cyrku. Dzisiaj widowisko cyrkowe nie składa się już z pojedynczych numerów, ale mamy do czynienia z fabułą. Cyrk dzisiaj staje się nawet inspiracją dla projektantów mody, którzy czerpią z tej estetyki. Książka pokazuje, że cyrk jest źródłem niegasnącej inspiracji i prawie całkowicie zwrócił się w stronę umiejętności człowieka, rezygnując z wykorzystywania zwierząt. Elementy cyrkowe przenikają także do widowisk teatralnych, czego bardzo dobrym przykładem była tegoroczna edycja Ulicy – Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie.

„Nie tylko klaun i tygrys. Szkice o sztuce cyrkowej" to niepozorna książka z ascetyczną okładką, która kryje wiele ciekawych informacji. Publikacja została podzielona na trzy części, której pierwsza mówi o historii cyrku, druga o związkach cyrku z teatrem, a trzecia umieszcza cyrk we współczesnym kontekście. Napisana jest przystępnym językiem, czyta się szybko, a na pewno bardziej „otwiera głowę" i pomaga umieścić cyrk w szerszym kontekście kulturowym. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

Joanna Marcinkowska
Dziennik Teatralny Kraków
17 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...