Czarowniczka bez miotły
"Malutka czarownica" - reż. Daniel Arbaczewski - Teatr Miejski w GliwicachPierwsza w tym sezonie premiera dla dzieci w Teatrze Miejskim w Gliwicach zaplanowana jest na 13 października. Będzie to „Malutka czarownica" na podstawie powieści Otfrieda Preussler'a w reżyserii Daniela Arbaczewskiego. To spektakl dla dzieci w wieku od 5 roku życia. 18 premiera Teatru Miejskiego w Gliwicach.
Spektakl oparty na motywach zaczerpniętych z powieści o przygodach małej, sympatycznej czarownicy. Bohaterka zgodnie z magicznymi zasadami jest zbyt młoda, ma dopiero 127 lat, by uczestniczyć w spotkaniach i zabawach doświadczonych wiedźm. Ukarana za nieposłuszeństwo zostaje pozbawiona czarodziejskiej miotły. Od tego momentu przykłada się do dokładniejszego studiowania magicznych sztuczek. Swoje czary ćwiczy i praktykuje na mieszkańcach miasteczka oraz gronie leśnych przyjaciół – zwierząt. Jednocześnie układa plan jak utrzeć nosa pozostałym wiedźmom. Bardzo stara się być zła, robić psikusy, lecz w rezultacie jej czarowanie przynosi więcej dobrego, niż złego.
Oprawę sceniczną w konwencji teatru plastycznego i lalkowego przygotowuje wybitna scenografka Eva Farkasova, znana z tworzenia autorskich, zaskakujących przestrzeni teatralnych, dających duże pole do popisu aktorom jak również nieokiełznanej wyobraźni dziecięcej. Energii i magii naszej historii dodają piosenki i kompozycje muzyczne autorstwa Marcina Partyki.
Odpowiedzialny za reżyserię Daniel Arbaczewski to aktor, reżyser, pedagog i instruktor teatralny. Absolwent wydziału lalkarskiego wrocławskiej PWST. Od piętnastu lat związany z Teatrem im. H.Ch. Andersena w Lublinie. Wykładowca przedmiotu Zagadnienia Teorii Teatru Lalek na UMCS w Lublinie. Współpracuje z Centrum Rozwoju Dziecka w Lublinie, Fundacją Rozwoju Edukacji oraz Lubelskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Ukończył Szkołę Pedagogów Teatru w Instytucie Teatralnym w Warszawie oraz Inkubatory Kultury w Warsztatach Kultury w Lublinie. Współpracuje z ośrodkami teatralnymi w kraju i za granicą (m.in Palestyna, Norwegia, Grecja, Belgia, Turcja, Indonezja) gdzie bierze udział w projektach teatralnych, wizytach studyjnych i prowadzi cykle warsztatowe dla studentów, młodzieży i nauczycieli.
Historia małej czarownicy trwa okrągły rok. Razem z bohaterką kroczymy od wiosny do wiosny, śledząc kolejne pory roku, święta i zwyczaje. W naszej opowieści pojawia się wielu bohaterów dziecięcych, którzy choć z jednej strony traktują świat naiwnie, są jednak mniej strachliwi, bardziej tolerancyjni i otwarci na dziwną osóbkę na miotle. A czarownica? Z racji wieku ma ogromną wiedzę o świecie i doświadczenie. Jednak z drugiej strony jej zachowanie i emocje, które powinniśmy traktować nieco z przymrużeniem oka, są bliższe kilkuletniemu dziecku.
Premiera: 13 października 2018 r., spektakl dla dzieci w wieku 5+