Czas artystów ulicznych

16. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta

Chociaż imprezy plenerowe w sezonie letnim w Trójmieście są normą, na prawdziwe święto trzeba czekać cały rok. W czwartek, 12 lipca startuje XVI Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Impreza potrwa cztery dni i będzie miała wyjątkowo silną reprezentację polskich teatrów ulicznych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

DLA DOROSŁYCH 

W tym roku nie będzie spektakli wyjątkowo drastycznych, które należałoby omijać podczas pobytu na festiwalu z dziećmi. Jedyny, zapowiadający się punkowo, odważny show na zakończenie festiwalu (niedziela, godz. 23) pokażą Szwedzi z Burnt Out Punks [na zdjęciu], którzy rozpalą (dosłownie i w przenośni) "Syndrom sztokholmski", pełny niewybrednych gagów i ogniowych ewolucji. 

Nietypowo, bo raczej do starszej widowni, kierowane są spektakl lalkowe Adama Walnego, pokazywane w namiocie na Placu Wałowym - "Przygody kropli wody" i "Hamlet", które jako jedyne w tym roku będą biletowane (cena biletu - 5 zł) - oba pokazane zostaną trzykrotnie (od piątku do niedzieli).

DLA DZIECI 

Spektakli skierowanych wyłącznie dla dzieci nie ma zbyt wiele, bo przeważa w programie teatr rodzinny, dostosowany do oglądania przez widzów w każdym wieku. Jednak specjalnie z myślą o najmłodszych na terenie Reduty Wilk stanie Strefa Relaksu, którą wypełnią zajęciami dla małych widzów artyści Teatru A3. Pochodzący z Kleszczeli teatr będzie najbardziej zapracowaną ekipą na festiwalu, ponieważ zaprezentuje także aż trzy spektakle ("Zmysły baby", "Punch & Judy" i "Plan lekcji").

- Spektakl "Zmysły baby" jest kontynuacją ciepło przyjętej w ubiegłym roku na Fecie parady "Zmysły". Twórcy przedstawienia przyznali, że właśnie nasz festiwal ich zainspirował do stworzenia kolejnej parady - mówi Szymon Wróblewski, koordynator Klubu Plama, organizatora festiwalu FETA. 

GWIAZDY 

Tegoroczny festiwal nie jest imprezą gwiazd, a zestawem różnorodnych propozycji.

- W tym roku jest więcej teatru polskiego, który porusza wyraźnie poważniejsze tematy, niż plenerowe spektakle zagraniczne - przyznaje Marek Brand z biura organizacyjnego festiwalu.

Wśród ostatnich spektakli dnia znalazły się trzy polskie produkcje. Po raz pierwszy w historii Teatru Miniatura pokazany zostanie spektakl plenerowy - "Thermidor roku 143", przygotowany przez cenionego reżysera, Lecha Raczaka. Spektakl przybliży losy Stanisławy Przybyszewskiej, która zmarła na terenie Starego Przedmieścia, w baraku numer 12 (dzisiaj ul. Augustyńskiego) w 1935 roku. Premiera w czwartek o godz. 23, na Placu przed Bastionem św. Gertrudy, powtórka spektaklu w piątek o godz. 22. 

W piątek, 13 lipca o godz. 23:30, na utwardzonym placu, gdzie powstanie w przyszłości ul. "Nowa Chmielna", pokazany zostanie inny spektakl Lecha Raczaka - "Arka" słynnego Teatru Ósmego Dnia z Poznania. Tytułowa arka skupia wędrowców, którzy widzą w niej dom, świątynię i ostoję bezpieczeństwa. Z kolei w sobotę inna poznańska grupa, Asocjacja 2006, pokaże spektakl "Rabin Maharal i Golem" (jego twórcą jest także Lech Raczak), prezentującą historię praskiego Golema, gdzie fakty łączą się z fikcją, sfera sacrum z profanum. "Rabin..." grany będzie również na tzw. ulicy "Nowa Chmielna" w sobotę 14 lipca, o godz. 23:30. 

WEŹ UDZIAŁ W FECIE!

FETA to nie tylko oglądanie plenerowych spektakli. Chętni mogą sami wziąć w niej udział. Zespół Via Sudetica przygotowuje "Paradę Gliniadę", w której oprócz profesjonalistów może wziąć udział każdy, kto zgłosi się na dwie godziny przed sobotnim i niedzielnym spektaklem (przedstawienie w sobotę rozpoczyna się o godz. 16, a w niedzielę o 18) na boisku Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Augustyńskiego. 

- Twórcy zapewniają, że mogą przyjąć 30-40 osób do czynnego udziału w paradzie. Jedyne warunki są takie, że trzeba ubrać się na biało i pozwolić oblepić się gliną artystyczną, która przez dwie godziny będzie schnąć na ciałach uczestników - dodaje Marek Brand. 

Zmianie nie ulegnie zaplecze festiwalu. Biuro Festiwalowe ponownie zlokalizowane zostanie na Placu Wałowym, nieco rozbudowana ma być oferta gastronomiczna. Wstęp na festiwal (poza spektaklami Teatru Adama Walnego) jest wolny.

Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
11 lipca 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...