Czechow, czyli bez brzytwy na klasykę

"Trzy siostry" - reż: Paweł Łysak - Teatr Polski w Bydgoszczy

Trzy sztuki, trzech reżyserów, jeden autor, jedna scenografia - w Teatrze Polskim rusza projekt Czechow Saga. Na scenie zobaczymy "Trzy siostry" w reżyserii Pawła Łysak.

- Ten spektakl będzie próbą poszukiwania Czechowa współczesnego - mówi dyrektor bydgoskiej sceny. - Zmierzymy się w ten sposób z tym, co nas dotyczy. Poszukamy w tym świecie samych siebie. "Trzy siostry" to historia dojrzewania trzech dziewcząt. Opowieść o tym, jak wchodzą w dorosłość. Pytania, które sobie zadają, są pytaniami uniwersalnymi - o szczęście i miłość. 

W główne role wcielą się: Marta Ścisłowicz, Marta Nieradkiewicz i - gościnnie - studentka trzeciego roku łódzkiej Filmówki - Magdalena Łaska. Scenografię przygotował Paweł Wodziński. Jeden zaprojektowany przez niego moduł zostanie wykorzystany przez trzech reżyserów: dziś przez Łysaka, a w czerwcu i lipcu również przez Wiktora Rubina i Maję Kleczewską. - Będzie to przestrzeń domowa, tak ważna u dramaturga - mówi Wodziński, który na naszej scenie przygotował już scenografię i kostiumy do "Sprawy Dantona" oraz wyreżyserowanego przez siebie projektu "Krasiński. Nie-Boska komedia. Instalacja teatralna." 

A co zobaczymy w sobotę na scenie? - Nie będzie firaneczek, koroneczek, ale - bez obaw - nie podchodzimy do Czechowa z brzytwą - zapowiada reżyser. - Nie chcemy tu zrobić muzeum ani też nie decydowaliśmy się, by przetłumaczyć dramat na język współczesny. Podchodzimy do tego tekstu z pietyzmem. 

O muzykę zadbali Piotr Bukowski i Igor Nikiforow. - Jest tu miejsce na klasyczne rosyjskie biesiadowanie, śpiewy bohaterów i grę na instrumentach. Będzie to dla mnie próba oparcia się na tradycyjnych pieśniach, przyśpiewkach i przekucia tego na coś współczesnego - zdradza Bukowski. 

Projekt Czechow Saga to trzy przedstawienia w jednej scenografii, przygotowywane przez trzech reżyserów z zespołem TPB. To również trzy różne spojrzenia na Czechowa i próba dotarcia do sedna jego twórczości za pomocą różnych narzędzi i różnych interpretacji teatralnych. W ramach projektu Teatr przygotował wiele niespodzianek. W kolejną sobotę - wykład performatywny Macieja Nowaka "Dieta dr. Czechowa". Wieczorem gmach przy al. Mickiewicza wypełni się dźwiękiem i obrazem. - Jeżeli masz ochotę zostawić fragment siebie w teatrze, nasze ściany są na Ciebie otwarte. Kochasz muzykę i chcesz poimprowizować z innymi? Masz ochotę posłuchać świetnej muzyki, w otoczeniu szalejących po ścianach malarzy? Zrób coś innego. Zacznij improwizować w Teatrze Polskim - zapraszają organizatorzy "Improwizacji mentalnej pędzlem po ścianie". Wraz z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego przygotowuje również międzynarodową sesję naukową poświęconą Antoniemu Czechowowi. 

Premiera "Trzech sióstr" w sobotę o godz. 19. Wstęp na zaproszenia. Kolejne spektakle oglądać można w niedzielę oraz w czwartek i piątek. Bilety kosztują 16 i 25 zł. 

"Czajkę" w reżyserii Wiktora Rubina zobaczymy 13 czerwca, a "Płatonowa" w reżyserii Mai Kleczewskiej - 3 lipca. 4 i 5 lipca odbędą się pokazy całości. Potrwają ok. siedmiu godzin.

Michalina Łubecka
Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
23 maja 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia