Czechow, Witkacy i Dürrenmatt

60. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: Festiwal Arcydzieł w Rzeszowie - 10-18 listopada 2022

Teatr Siemaszkowej kontynuuje organizowane od 1961 roku, w bieżącym już 60. Rzeszowskie Spotkania Teatralne.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat miały formułę Festiwalu Nowego Teatru. Od tego roku, będą Festiwalem Arcydzieł, na którym spotkają się tradycja ze współczesnością. Zaproszono spektakle z Zakopanego, Torunia, Krakowa, Rzeszowa, Białegostoku i Gdańska. Uczestniczące w konkursie ocenią aktorka Małgorzata Potocka i krytycy Jacek Sieradzki, Paweł Szkotak i Jan Wolski.

Oglądając te przedstawienia kolejno, zastanowimy się, czy istotnie z ludźmi wszystko można zrobić za pieniądze - na przykładzie „Wizyty starszej pani" Dürrenmatta, z Teatru Siemaszkowej w Rzeszowie. Poszukując często własnej tożsamości i rozpatrując tajemnicę istnienia, odbędziemy podróż „w głąb siebie", na spektaklu „Metafizyka dwugłowego cielęcia" Witkacego, z Teatru Witkacego w Zakopanem.

Przyjrzymy się odwiecznemu konfliktowi pierwiastków kobiecych i męskich, w „Poskromieniu złośnicy" Szekspira, z Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Spróbujemy zrozumieć postacie z „Wujaszka Wani" Czechowa, którym ponadczasowo los nie skąpi trosk i rozczarowań, podczas przedstawienia Teatru Ludowego w Krakowie. Weźmy udział w obrzędzie żałoby, smakując „Treny" Kochanowskiego, z Teatru Węgierki w Białymstoku. Rozsmakujmy się w rozległej opowieści o miłości, która jest i skarbem, i ciężarem - oglądając „Noce i dni" Dąbrowskiej, z Teatru Horzycy w Toruniu. Po to, by w finale wziąć udział w „Awanturze w Chioggi" Goldoniego, z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

- Oddajemy głos tekstom uniwersalnym, opisującym kondycję człowieka i podejmującym problemy egzystencjalne, które szczególnie dzisiaj powinny zabrzmieć w głębokim dialogu ze współczesnością - mówi Jan Nowara, dyrektor Teatru Siemaszkowej i I Festiwalu Arcydzieł.

W ramach Sceny Nowej Dramaturgii, zostaną przedstawione czytania performatywne spektakli: „Jak zacząłem jeść masło i rzuciłem randkowanie", „To nasz pies" i „ Bełkot".

Blok teatralno-muzyczny OFF-RZESZÓW - część projektu Przestrzenie Sztuki, pomieści przedstawienia powstałe na Wydziale Tańca w Bytomiu Akademii Teatralnej w Krakowie, Teatrze Kana ze Szczecina, kolektywie Hertz Haus z Gdańska, Scenie Roboczej z Poznania, koncert „Czosnek i miód", multimedialny audio-spektakl „Scena Wyobraźni" Tomasza Mana i promocję książki wywiadu-rzeki z Lechem Raczakiem „Życie niedokończone".

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
10 listopada 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia