Czego możemy się spodziewać?

32. Toruńskie Spotkania Jednego Aktor

Rozpoczynamy 32. Toruńskie Spotkanie Jednego Aktora. To festiwal, w którym bierze udział wielu utalentowanych artystów. Przez trzy dni widzowie będą mogli zobaczyć najciekawsze monodramy, które zdobyły międzynarodową sławę. Czego możemy się spodziewać po tegorocznej edycji festiwalu?

 

Piątkowy wieczór uświetni genialny i fenomenalny Jan Peszek. Na sztukę złożą się dwa pozakonkursowe monodramy. Grany i dobrze już znany ,,Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" według Bogusława Schaeffera oraz ,,Dośpiewanie. Autobiografia" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. To nowa, jednoosobowa sztuka Jana Peszka. Festiwal zakończy Stanisława Celińska. Utalentowana aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna. Wystąpi wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.

W piątek odbędzie się również pierwsze przedstawienie konkursowe ,,Satana'. Spektakl w reżyserii Ottona Miedziewskiego na podstawie ,,Doktora Faustusa" Tomasza Manna. Wystąpi Marcin Bortkiewicz reżyser popularnych seriali, filmów, ale także utalentowany aktor. Na deskach teatru zaprezentuje sztukę, która została wielokrotnie nagrodzona. Nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Mołdawii i na Ukrainie.

Sobota to dzień, który zdecydowanie należy do kobiet. Rozpocznie Agata Kucińska – reżyserka i aktorka. Związana zawodowo z Wrocławskim Teatrem Lalek oraz Teatrem Ad Spectatores. Zaprezentuje ona przedstawienie ,,Dziewczyna jak złoto'' w reżyserii Tomasza Mana. Co ciekawe aktorka podczas spektaklu wcieli się w 9 postaci. Kolejna kobieta Olga Belova przyjedzie z Łotwy z spektaklem ,,Marina''. Widowisko powstało na podstawie wierszy Mariny Cwietajewej, której życie obfitowało w liczne zawirowania i osobiste tragedie. Sobota to również występ Aleksandry Lis. Aktorka zaprezentuje sztukę pod tytułem ,,Jutro będzie za późno'' w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. Sztuka opowiada historię żydowskiej pieśniarki Wiery Gran.

Niedzielne występy rozpocznie Martyna Kleszczewska ze sztuką „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir". Za scenariusz i reżyserię odpowiada Jolanta Hinc-Mackiewicz. Niewiele chwil później ujrzymy spektakl ,,Rozmaryn'' w reżyserii Małgorzaty Paszkier – Wojcieszek. Wystąpi Marta Pohrebny, która łączy aktorstwo z prowadzeniem własnej winnicy. Spektakl powstał na podstawie "Rio Bar" Ivany Sajkow.

Trudny temat macierzyństwa podejmuje monodram „Mamusiu, co to za ptaszek?" według tekstu Karoliny Kasprzak i w reżyserii Krystiana Wieczyńskiego. W główną bohaterkę wcieli się Iga Jambor-Skupniewicz. Natomiast Piotr Kondrat znany z seriali fabularnych „Ojciec Mateusz" czy „Wojenne dziewczyny" przypomni widzą klasykę literatury w sztuce „Szekspir - siedmiu błaznów" w reżyserii Macieja Ferlaka. Zaraz po występie nastąpi także promocja książki Szymona Spichalskiego „Szekspir? Jaki Szekspir! Monodramy Piotra Kondrata".

Na koniec warto zaznaczyć, że równie ciekawie zapowiadają się wydarzenia dodatkowe. Warto poświęcić swój czas chociażby na warsztaty krytyki teatralnej, które zostaną poprowadzone przez Tomasza Miłkowskiego oraz warsztaty aktorskie, które z kolei poprowadzi dramatopisarz i reżyser Tomasz Man. Odbędzie się także prezentacja filmu Marcina Bortkiewicza ,,Portret z pamięci'' z genialną kreacją Ireny Jun. Warto wybrać się także na wystawę zdjęć aktorów w obiektywie Tadeusza i Macieja Szwedów oraz Krzysztofa Zatyckiego.

Aleksandra Woźniak
Forum Młodych Krytyków DT
25 listopada 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia