Czekając na zabawę

"Zabawa" reż. Anna Seniuk - 30. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Trzech młodych ludzi chce się bawić. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Chcą muzyki i tańców. Dzięki tekstowi Sławomira Mrożka i młodym aktorom z Akademii Teatralnej w Warszawie chęć zabawy staje się ważnym i ciekawym tematem.

„Zabawa”, w reżyserii Anny Seniuk, to spektakl dyplomowy Akademii Teatralnej zaprezentowany w ramach 30. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Trzech parobków trafia do sali, w której powinna odbywać się zabawa. Są nawet pewne ślady, wskazujące na to, że rzeczywiście tam jest (a może była lub będzie?) – kolorowe dekoracje, ćwiartka wódki na stole, stroje karnawałowe, instrumenty muzyczne… Wszystko jest jednak nieużywane, popsute, puste.  Przede wszystkim zaś, nie ma ludzi, nie ma też muzyki i tańców. Młodzi mężczyźni są jednak przekonani, że zabawa musi być – chociażby dlatego, że oni tak bardzo jej chcą.

W trakcie przedstawienia narastają ich obawy. Być może zabawy wcale nie ma? Może to nie wesele a stypa? A może po prostu nikt nie chce ich na tej zabawie, gdyż są „gorsi”? Może nie mają wstępu do tego lepszego, weselszego świata, w którym gra muzyka, są tańce i radość? Może są wykluczeni z zabawy? Jeśli tak jest, to dlaczego – który z nich jest winien? Czy w ogóle istnieje dla nich jakaś szansa na zabawę?

Przedstawienie zaczyna się sceną, w której parobkowie dobijają się do sali, w której ma odbywać się zabawa. To dobijanie się staje się motywem przewodnim całości spektaklu. Mężczyźni marzą w rzeczywistości nie tylko o zabawie. Staje się ona również symbolem lepszego świata, do którego nie mają wstępu. Co więcej, nie wiedzą, dlaczego tak jest i co naprawdę się dzieje. Starają się odkryć prawdę, zarówno dotyczącą zabawy, jak i ich życia oraz własnego statusu w świecie.

Trzej młodzi aktorzy z warszawskiej Akademii Teatralnej stworzyli barwne i wyraziste postaci. Wciągnęli publiczność w tę dość absurdalną sytuację, w poszukiwanie zabawy i lepszego życia. Całe przedstawienie rozgrywa się w zawieszeniu pomiędzy dwoma światami, w oczekiwaniu na otwarcie drzwi. Pojawia się też pytanie – czy ten „lepszy” świat w ogóle istnieje? Kacper Matula, Kamil Siegmund i Adam Serowaniec tworzą zgrane trio. Każdy z nich jest inny, wyrazisty, interesujący. Wspólnie zaś z powodzeniem opowiadają historię, która wciąga i bawi, ale również niepokoi.

30. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi
AT Warszawa, Sławomir Mrożek, Zabawa, reż. Anna Seniuk
Występują: Kacper Matula, Kamil Siegmund, Adam Serowaniec

Zofia Snelewska-Stempień
Dziennik Teatralny Łódź
26 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...