Cztery premiery Teatru Polskiego w Bielsku-Białej

zapowiedź najnowszych tytułów

- Cztery premierowe spektakle przygotuje Teatr Polski w jubileuszowym, 125. sezonie - powiedział dyrektor naczelny Witold Mazurkiewicz. Jego zwieńczeniem będzie natomiast w sierpniu 2015 r. pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych.

- Już w listopadzie widzowie zobaczą premierę "Królowej Margot" w reżyserii Wojciecha Farugi. To nowa adaptacja inspirowana powieścią Alexandra Dumasa i filmem Patrice'a Chereau, oparta na oryginalnych pamiętnikach Małgorzaty de Valois. Kostium, polityka i intryga. W roli tytułowej wystąpi związana z Teatrem Polskim w Bydgoszczy Magdalena Łaska - powiedział Mazurkiewicz.

W noc sylwestrową Teatr Polski zaproponuje sztukę lżejszego kalibru. "Kogut w rosole" Samuela Jokica w reżyserii Marek Gierszała, to - zdaniem dyrektora - spektakl, który trudno jednoznacznie zdefiniować jako komedię. "To rzecz bardzo zabawna, ale zarazem głęboko poruszająca problemy egzystencjalne. Chciałbym zastępować +wytarte+ farsy w naszym teatrze, właśnie takimi spektaklami" - dodał.

W przyszłym roku wystawiona zostanie "Lalka" Bolesława Prusa w adaptacji bielskiego dramaturga Artura Pałygi, który przygotowuje ją dla reżyserki młodego pokolenia Anety Groszyńskiej. Widzowie zobaczą także "Romea i Julię" Williama Shakespeare'a. "Mamy dwie oferty reżyserów, którzy mają podobny pomysł: ujmują rzecz z perspektywy ludzi dojrzałych w otoczeniu młodzieży" - powiedział Mazurkiewicz.

Na bielskiej scenie prawdopodobnie zagości także reżyser Michał Zadara. - Chcę zaproponować trzy tytuły, a wybór należy do niego: "Otello", "Wesele" i "Dybuk". Co wybierze ma dla nas drugorzędne znaczenie, bo ważniejsze, aby popracował z bielskim zespołem. (...) Im więcej mamy styczności z reżyserami pracujących różnymi metodami, tym lepiej - podkreślił dyrektor.

Mazurkiewicz zapowiedział również, że w sierpniu zamierza zorganizować międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych i street-artu pod nazwą "Bielsko-Blisko 2015". Uważa on, że miastu brakuje imprezy kulturalnej adresowanej do szerokiego grona odbiorców. Podkreślił, że bielskie place, parki i podwórka zmienią się w scenę teatralną, a mieszkańcy i turyści zostaną zaproszeni do udziału w spektaklach.

W jubileuszowym sezonie wprowadzony zostanie także cykl koncertów "Music Exklusiv". Jeszcze we wrześniu zainauguruje występ polskiej artystki Kari. Kontynuacji doczeka się cykl "Primus Inter Pares", pod auspicjami którego w Bielsku-Białej występują ikony polskiej sceny. Zaplanowano spektakl "Machia" z udziałem m.in. Adama Ferencego.

Dyrektor, który rozpoczął pracę rok temu, pochwalił się, że bielska scena odnotowała w tym czasie ogromny sukces frekwencyjny. "To wynik, jakiego nie zna powojenna historia Teatru Polskiego. Przyciągnęliśmy 41 proc. widzów więcej. Tylko w ostatnim półroczu wzrost sprzedaży biletów na dużej scenie sięgnął 97,3 proc." - powiedział.

Mazurkiewicz dodał, że czynników, które wpłynęły na wzrost popularności teatru jest wiele. -To przede wszystkim kwestia podstawowa, jaką jest repertuar, ale także wzmożona praca zespołu, a zwłaszcza działu obsługi widza, zmiana wizerunku teatru, a także wprowadzenie internetowej sprzedaży biletów - wyjaśnił.

(-)
(PAP)
6 września 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...