Czy jest możliwa współpraca?

Otwarte Forum Twórcze i Naukowe - Stowarzyszenie Teatralne

3 i 4 kwietnia Stowarzyszenie Teatralne w Jaśkowicach zaprasza konferencje naukową "Teatrologia na rozdrożach"

Organizatorami wydarzenia są mgr Adrianna Świątek (z ramienia Zakładu Teatru i Dramatu w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego) oraz Piotr Tenczyk (założyciel Stowarzyszenia Teatralnego Dom z Jaśkowic). Idea forum narodziła się z potrzeby skupienia środowisk zawodowo i amatorsko zajmujących się teatrem i teatrologią. Pomysł organizacji Otwartego Forum właśnie w Jaśkowicach ma za zadanie zachęcić do rozmowy wychodzącej poza utarte ścieżki i wątki dyskusyjne (również poza miejsca, standardowo kojarzone z podobnymi inicjatywami), ale przede wszystkim do spotkania, które naszym zdaniem jest źródłem sztuki teatralnej i płaszczyzną łączącą zarówno praktyków, jak i teoretyków teatru, chcących wspólnie rozmawiać o rzeczach ważnych dla tej dziedziny. Wydarzenie będzie miało charakter cykliczny, a jego pierwsza odsłona składa się z dwóch części: konferencyjnej oraz artystycznej.

Konferencja "Teatrologia na rozdrożach" stanowi w założeniu próbę odpowiedzenia na kilka zasadniczych pytań dotyczących relacji, jakie zachodzą na styku działalności artystów teatru i działalności naukowców - czy jest możliwa między nimi współpraca? Czy jest ona potrzebna? Jaką wartość dla artysty teatru mają badania naukowe? Jak powinna wyglądać praca teatrologa podczas badania zjawisk teatralnych? Jaką metodologię powinien wybrać naukowiec dla pełnego odczytania przedstawienia? Jakie zjawisko pozostaje dla teatrologa kluczowe w jego badaniach nad teatrem? Interesującym dla nas jest również czas, w jakim znalazł się współczesny teatr, a co za tym idzie teatrologia. Widoczny jest od wielu lat brak pewnego sprzężenia między teatrologami a artystami teatru, która w połowie XX wieku doprowadziła do fermentu artystycznego. Gdy Jerzy Grotowski, Włodzimierz Staniewski, Eugenio Barba i wielu innych praktyków teatru tworzyło swoje najważniejsze spektakle, wówczas środowisko naukowe współpracowało razem z nimi, otwierając równocześnie zupełnie nowatorskie podejście do dziedziny, którą uprawiali. W ten sposób ukształtowała się antropologia teatru, w ten sposób zaczynała wykluwać się performatyka. Czy dzisiaj jesteśmy w stanie dostrzec i wskazać nowy kąt patrzenia w badaniach nad teatrem? Wśród osób, które wezmą udział w konferencji znajdują się reprezentanci wielu środowisk, zarówno naukowych, jak i instytucji działających praktycznie w zakresie teatru: Pani Profesor Eleonora Udalska - gość honorowy I Otwartego Forum w Jaśkowicach, dr Marek Bielacki (Uniwersytet Łódzki), dr Łukasz Borowiec (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II), Sandra Braksator (Uniwersytet Śląski), dr Ewa Dąbek-Derda (Uniwersytet Śląski), mgr Anna Duda (Uniwersytet Śląski), Bartłomiej Juszczak (Uniwersytet Pedagogiczny), prof. UP dr hab. Krystyna Latawiec (Uniwersytet Pedagogiczny), dr Milan Lesiak (Uniwersytet Wrocławski), dr Jacek Mikołajczyk (Uniwersytet Śląski), mgr Kama Pawlicka (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Beata Popczyk-Szczęsna (Uniwersytet Śląski), Krzysztof Popiołek (PWST Kraków), dr Piotr Rudzki (Uniwersytet Wrocławski), mgr Nad'a Satkova (Masaryk University Brno), mgr Dagmara Stanosz (Muzeum Śląskie/ Centrum Scenografii Polskiej), prof. dr hab. Włodzimierz Szturc (Uniwersytet Jagielloński, PWST Kraków), prof. dr hab. Ewa Wąchocka (Uniwersytet Śląski), dr Marzenna Wiśniewska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika).

Natomiast w programie artystycznym 1. Otwartego Forum Twórczego i Naukowego w Jaśkowicach znalazły się prezentacje spektakli: "Kre-on Kre-ona Kre-ono" (zrealizowany przez studentów Wydziału Teatru Tańca PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie) oraz "Opowieść z Grzybowszczyzny" (spektakl zrealizowany w związku z Plenerem Antropologiczno-Teatrologicznym "Grzybowszczyzna 2012"), a także wystawa zdjęć z wyżej wspominanego pleneru, prezentująca zapis badań terenowych przeprowadzonych na terenie Grzybowszyzzny i okolicznych wsi.

Całość przedsięwzięcia ma ogromne znaczenie dla zaangażowanych w jej organizację osób, instytucji i środowisk. Stanowi też próbę stworzenia alternatywnej formy nawiązywania dialogu między naukowcami i praktykami oraz podejmowania przez obie grupy wspólnego namysłu nad współczesnym teatrem i teatrologią.

(-)
Materiał Organizatora
1 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia