Czy runął już ostatni mur między nami?

"Podzielone niebo" - reż. Tilmann Köhler - Teatr Polski we Wrocławiu

14 marca w Teatrze Polskim odbędzie się międzynarodowa debata Polska-Niemcy, towarzysząca gościnnemu występowi Staatsschauspiel z Drezna ze spektaklem wg Christy Wolf "Podzielone niebo" w reż. Tilmanna Köhlera.

Ostatnie skandale z udziałem polskich polityków pokazują, że stereotypy polsko-niemieckie są ciągle żywe - spróbujmy przyjrzeć się im w debacie. O stereotypach, wzajemnych lękach, nieufności, ale też fascynacji i współpracy dyskutować będą: Tilmann Köhler - reżyser spektaklu Podzielone niebo, Ole Georg Graf - dramaturg Staatsschauspiel w Dreźnie, prof. Krzysztof Ruchniewicz - dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta, dr Ewa Walerich-Szymani - germanistka, Cezary Kowanda - dziennikarz tygodnika "Polityka", dr Wojciech Kucharski - historyk, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, redaktor naczelny "Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej".

Debatę poprowadzi kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu dr Piotr Rudzki.

Wstęp na debatę wolny!

Przedstawienie dofinansowane przez Federalną Fundację Kultury (Kulturstiftung des Bundes)

Christa Wolf
"Podzielone niebo"
Der geteilte Himmel
15.03.2014, godz. 19:00
Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego
Matthias Reichwald, Lea Ruckpaul (fot. David Baltzer)

Gościnny występ Staatsschauspiel w Dreźnie

Christa Wolf była najważniejszą pisarką w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD), docenianą, wydawaną i nagradzaną. Ta powieść ukazała się w roku 1963, a już w następnym odbyła się premiera zainspirowanego nią filmu. Jego kanwą stała się biografia głównej bohaterki - Rity Seidel, której towarzyszymy od dzieciństwa do dorosłości. Jej życie przypadło na najtrudniejszy czas dla Niemiec w wieku XX.

Rita Seidel wierzy w nowe Niemcy - Niemiecką Republikę Demokratyczną. Za namową zaszczutego przez partyjnych dygnitarzy kochanka tuż przed zakończeniem budowy Muru Berlińskiego ucieka jednak do zachodniej części. Wyobcowana szybko wraca do socjalistycznej ojczyzny. Płaci za to załamaniem nerwowym. W szpitalu zadaje sobie najważniejsze pytania dotyczące jej osobistego losu, ale także kwestii politycznych i etycznych: "Czy naprawdę jesteśmy w stanie zrozumieć świat, używając naszych prostych ludzkich kategorii, jak dobro lub zło? Czy świat jest tak prosty, i nic więcej? W takim razie każda ofiara będzie bez znaczenia".

Spektakl drezdeńskiego teatru - od kilku sezonów jednego z najważniejszych w Niemczech - poszukuje odpowiedzi na kwestie ważne tu i teraz, także dla nas wychowanych w komunie. Czy dziś, gdy nie ma już Niemieckiej Republiki Demokratycznej, gdy nie ma Układu Warszawskiego, gdy upadł socjalizm i projekt komunistyczny, pytania Rity Seidel o dobro i zło są ciągle aktualne? Czy wybrane przez nią kryteria były naprawdę słuszne? Czy można dziś wierzyć w jakąś utopię społeczną: lepszy, sprawiedliwszy, bardziej demokratyczny świat po utopii skompromitowanej? Może pamięć o tamtych doświadczeniach powoduje, iż każdy projekt społeczny traktujemy z nieufnością. Tutaj, w Polsce, w Niemczech, na Węgrzech, na Litwie i w innych krajach postkomunistycznych.

Czas trwania: 135 minut (bez przerwy)
Ceny biletów: 25 zł (norm.), 20 zł (ulg.)

(-)
Materiał Teatru
12 marca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia