Czy uda się uratować tę miłość?

"Miłość mi wszystko wyjaśniła" reż. Wiesław Komasa, Maja Barełkowska

Dzisiaj, 29 marca o godz. 21:00 na 1Piętrze przy ul Foksal 11, odbędzie się premierowy spektakl "Miłość mi wszystko wyjaśniła", który powstał na podstawie tekstów Karola Wojtyły.

Spektakl zrealizowali Wiesław Komasa oraz Maja Barełkowska. Wykorzystane w spektaklu utwory tworzą dramatyczną, spójną opowieść o życiu kobiety, Anny i jej zmaganiach z losem. Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Gorzkie Żale, który 6. raz startuje w Warszawie 29 marca i potrwa do 13 kwietnia.

Kanwę spektaklu "Miłość mi wszytko wyjaśniła" stanowią obszerne fragmenty dramatu "Przed sklepem jubilera", wzbogacone monologiem Hioba z dramatu "Hiob" oraz kilkoma utworami z poematu "Pieśń o Bogu ukrytym". Autorem wszystkich tekstów jest Karol Wojtyła. Na kilka tygodni przed kanonizacją Jana Pawła II chcieliśmy przygotować coś specjalnego dla odbiorców "Festiwalu Gorzkie Żale". Stąd pomysł, żeby rozpocząć festiwal spektaklem, który przypomina, że Karol Wojtyła był także artystą - aktorem, dramatopisarzem i poetą. - mówi Zofia Orłowska z Centrum Myśli Jana Pawła II, organizatora Festiwalu Gorzkie Żale.

To nie koniec wydarzeń o charakterze teatralnym. Trwają prace nad Spotkaniami Teatralnymi wokół 7 grzechów głównych, przygotowanymi specjalnie dla Festiwalu Gorzkie Żale. Powstanie 7 spektakli - eksperymentów, w których polscy aktorzy wraz z pisarzami zmierzą się z 7 Grzechami Głównymi. Bardzo osobiste spektakle powstaną pod okiem naszego Dyrektora Artystycznego - Redbada Klijnstry. A udział w nich wezmą: aktorzy - Katarzyna Herman, Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Magdaleka Kuta oraz Maciej Kowalik oraz pisarze - Ernest Bryll, Antoni Libera, Marek Kochan, Tomasz Man, Wojciech Tomczyk. Każde spotkanie odbędzie się w innym, specjalnie wybranym miejscu, m.in. Zebra Tower czy Kawiarnia Towarzyska. Szczegółów szukajcie na naszej stronie: www.gorzkiezale.pl.

O spektaklu: "Miłość mi wszystko wyjaśniła"

Poznajemy ją w momencie euforii i nadziei, podczas zaręczyn. Wraz z narzeczonym, Andrzejem, planują ślub i marzą o wspólnej przyszłości. Zachodzą do sklepu Jubilera. Słyszą słowa:

Ciężar tych złotych obrączek
to nie ciężar metalu,
ale ciężar właściwy człowieka,
każdego z was osobno
i razem obojga.

Ten symbol małżeńskiej miłości, obrączki, jest centralnym tematem, wokół którego skoncentrowany jest spektakl.

Po latach małżeństwo Anny przechodzi poważny kryzys: "I poczułam jak trudno jest żyć". Rodzi się pęknięcie: "Pozostaje tylko suma obowiązków". Czy uda się uratować tę miłość?

Pieśń o Bogu ukrytym jest może najpiękniejszym w polskiej liryce wyznaniem miłości. Tym piękniejszym, że wiersz pozbawiony jest jakiejkolwiek nuty dewocyjnej (z przedmowy Marka Skwarnickiego do "Poezje Dramaty Szkice -Karol Wojtyła- Tryptyk Rzymski-Jan Paweł II"; Wydawnictwo Znak 2004).

Adaptacja i reżyseria: Wiesław Komasa i Maja Barełkowska.
Wykonawcy:
Jubiler - Wiesław Komasa, Anna - Maja Barełkowska

Przedstawienie odbędzie się 29 marca o godz. 21:00 na 1Pietrze, przy ul. Foksla 11. Bilety, w cenie 20 zł, można kupić od 24 marca, poprzez stronę festiwalu: www.gorzkiezale.pl.

Wiesław Komasa
Aktor, pedagog, profesor tytularny Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Ukończył PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiutował na scenie kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego rolą Albina w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry w reż. Macieja Prusa (1971). Zagrał kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych u takich reżyserów, jak: I. Cywińska, M. Prus, J. Nyczak, J. Wiśniewski, P. Cieplak, J. Jarnuszkiewicz, P. Łazarkiewicz, M. Treliński, M. Łazarkiewicz, F. Bajon, A. Żuławski.

W ostatnim czasie gra gościnnie w teatrach warszawskich: w Teatrze Studio wspólnie z Ireną Jun w "Filozofii po góralsku" Józefa Tischnera, w Teatrze Współczesnym z Mają Komorowską w "Mimo wszystko", w Teatrze Narodowym w "Iwanowie", w Teatrze Polskim w "Quo vadis", w Teatrze Polonia w "Przygodzie" Marai'a.

Maja Barełkowska
Aktorka jest absolwentką krakowskiej PWST. W 1984 r. debiutowała w spektaklu "Terapia grupowa tylko dla Panów wstęp osobom płci żeńskiej surowo wzbroniony" wg Sławomira Mrożka, w reż. Jerzego Jarockiego na scenie Teatru Starego im. Modrzejewskiej w Krakowie. Artystyczne spotkanie z Jerzym Stuhrem zaowocowało ważnymi rolami: Pani Ford w "Wesołych Kumoszkach z Windsoru" Williama Szekspira (reż. Jerzy Stuhr), królowa Elżbieta w "Ryszardzie III" Williama Szekspira, z Jerzym Stuhrem w roli tytułowej i w jego reżyserii. Ponadto zagrała główne role m.in. w spektaklach: ""Życie: trzy wersje" Yasminy Rezy w reż. Włodzimierza Nurkowskiego, "Apokalipsa homara" Moiry Buffini w reż. Włodzimierza Nurkowskiego, "Bajzel" Krzysztofa Czeczota w reż. Piotra Jędrzejasa, "Ptaki" Tarjei Vesaas, reż. Waligórski , "Udając ofiarę" Oleg Presniakow, Władimir Presniakow w reż. Andrzeja Bubienia.

W Teatrze Telewizji można ją było oglądać w spektaklach "Anatol" Arthura Schnitzera w reż. Bogdana Hussakowskiego, "Śmierć" Woody Allena w reż. Waldemara Śmigasiewicza, "Doktor Halina" Grażyny Treli i Marcina Wrony w reż. Marcina Wrony. W filmie zadebiutowała u Krzysztofa Kieślowskiego główną rolą Majki w "Dekalogu VII". Ostatnie prace filmowe to "Historia Kowalskich" (reż. Arkadiusz Gołębiewski, Maciej Pawlicki), "Częstotliwość drgań" (reż. Arkadiusz Biedrzycki).

(-)
Materiał Teatru
29 marca 2014

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia