Czy wszyscy ludzie są potworami?

"Najdroższy" - reż. Wojciech Adamczyk - Teatr Współczesny w Warszawie

Jeśli nagle żona, która rzuciła cię dla innego chce wrócić, jeśli kobieta, która nie zwracała na ciebie uwagi chce pójść z tobą do łóżka, jeśli bogaty przyjaciel chce, żebyś koniecznie spotkał się z jego szefem, to wiedz, że wiedz, że nadciągają kłopoty!

Co bezrobotny absolwent prawa robi w ponad pięciuset metrowym mieszkaniu urządzonym zgodnie z dosyć nietypowym gustem dekoratorskim? W mieszkaniu, w którym na ścianach można podziwiać „oryginalne" dzieła sztuki nowoczesnej? Główny bohater sztuki – nieporadny Pignon (Andrzej Zieliński) już od pierwszych słów wzbudza w widzu uczucia litości, ale i sympatii. Nie sposób nie lubić tego okularnika, prowadzącego monotonny tryb życia, pozostającego nieustannie w cieniu innych osób. Okazuje się jednak, że wystarczy spotkać właściwą osobę w odpowiednim czasie, a życie w jednej chwili może się całkowicie zmienić. Ale czy na lepsze... to się dopiero okaże.

Sztuka „Najdroższy" wystawiana na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie to wybuchowa mieszanka brawurowej gry aktorskiej – w tym ogromna zasługa Sławomira Orzechowskiego w roli Toulousa oraz Andrzeja Zielińskiego w roli Pignona oraz wartkiej akcji, która sprawia, że widz nie nudzi się ani przez chwilę, a dwie godziny spektaklu mijają w błyskawicznym tempie. Jedno wydarzenie pociąga za sobą kolejne, aż w końcu nadchodzi niekonwencjonalny finał. Całości dopełniają zabawne dialogi, których słucha się z prawdziwą przyjemnością. Do tego dochodzi seria nieprzewidzianych zdarzeń i przepis na świetną sztukę gotowy. Salwy śmiechu na widowni mogą to potwierdzać.

Czy wszyscy ludzie są potworami? - to ironiczne pytanie zadaje sobie Pignon, kiedy nagle przypominają sobie o jego istnieniu. Ludzie- potwory martwią się tylko i wyłącznie o siebie, nie dbają o innych, postępują niemoralnie, aby osiągnąć korzyści. Czy jeśli masz odpowiednią ilość gotówki to możesz sobie pozwolić na wszystko? Czy można kupić miłość i przyjaźń? Czy te dwie wartości są bezcenne? Pignon, mimo urazów żywionych do poszczególnych osób. chce im pomóc niczym miłosierny Samarytanin. To postawa godna pochwały, ale raczej rzadko spotykana w dzisiejszych czasach... Ostatecznie i do Pignona uśmiecha się los , on także wreszcie wychodzi z cienia i spotyka osobę, która go rozumie i pozwala żyć niemal beztrosko.

Łatwa, lekka w odbiorze i przyjemna – te wszystkie trzy warunki spełnia sztuka Francisa Vebera „Najdroższy" grana w Teatrze Współczesnym w Warszawie. To pełen humoru, świetnie demaskujący ludzką obłudę spektakl dla każdego, niezależnie od wieku.

Małgorzata Judziewicz
Dziennik Teatralny Warszawa
25 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia