Czy wypada śmiać się z ludzkich bolączek?

"Rafał Rutkowski i Michał Walczak: Różne oblicza komedii" - Teatr Collegium Nobilium

29 kwietnia o godz. 19.30 w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się spotkanie z cyklu "Evviva l'arte" zatytułowane: "Rafał Rutkowski i Michał Walczak: Różne oblicza komedii".

Rafał Rutkowski, aktor znany i kojarzony przede wszystkim z Teatrem Montownia, jest dziś jednym z najlepszych polskich wykonawców stand-up comedy. "To nie jest kraj dla wielkich ludzi", "Ojciec polski", "Seks polski".

Michał Walczak, jeden z najciekawszych młodych dramaturgów, wyspecjalizował się w pisaniu tekstów w tym trudnym gatunku. Tworzy szalone kompozycje gagów, skeczy, autoironicznych komentarzy, które bez przeszkód trafiają do publiczności. Szczęśliwie dla widowni te dwa żywioły - charyzma aktora i wyobraźnia autora - spotkały się. O komediowych formach artystycznych z oboma twórcami można by mówić szerzej. Walczak jest przecież także współautorem sukcesu kabaretu Pożar w Burdelu, a Rutkowski od lat bawi widzów w przedstawieniach Teatru Polonia, Och Teatru, Teatru Powszechnego i macierzystej Montowni.

Jednym z ostatnich ich wspólnych dokonań jest "Depresja komika" - doskonale odbierany zarówno przez publiczność jak i krytykę "dwudram" (z Adamem Woronowiczem). Rafał Rutkowski i Michał Walczak przyjęli zaproszenie do rozmowy o swoich doświadczeniach. Czy śmiech może być terapią i jak sprawdza się w tej funkcji w teatrze? Czy wypada śmiać się z ludzkich bolączek i problemów? Czy potrafimy śmiać się z samych siebie? Karykatura, pastisz, ironia - ich siła na scenie. Co różni komedię od farsy, a stand-up od kabaretu? To tylko niektóre z pytań, na które spróbują odpowiedzieć pod szyldem "Evviva l'arte".

Gośćmi poprzednich edycji byli między innymi Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Jacek Dehnel i Eustachy Rylski, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Juliusz Machulski i Jan Wróbel, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Leszek Dawid i Adam Woronowicz, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś, Ewa Błaszczyk i Magdalena Łazarkiewicz oraz Barbara Krafftówna, Kazimierz Kutz, Jerzy Stuhr, Andrzej Wajda, Julia Hartwig.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu

Prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny

(-)
Materiał Teatru
29 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia