Czym była awangarda

"7 pieśni o awangardzie" - reż. Grzegorz Laszuk - Komunia// Warszawa, Instytut Teatralny

Komuna// Warszawa i Instytut Teatralny zapraszają na pokaz spektaklu „7 pieśni o awangardzie", będącego powrotem do estetyki scenicznej i manifestów z lat 20. To elegia, ale i hymn na cześć awangardy.

W rekonstrukcjach teatralnych scenografii XX wieku i postulatach artystów z tamtych lat twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, czym była awangarda: kreśleniem wizji lepszego świata? sprzeciwem, a może ucieczką przed pędzącym na oślep walcem historii?

Premiera „Siedmiu pieśni..." powstała w ramach prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego projektu ODZYSKANA AWANGARDA.

W „Siedmiu pieśniach o awangardzie" artyści Komuny// Warszawa dokonają symbolicznej rekonstrukcji teatralnych scenografii, a powidoki estetyki scenicznej tamtych lat pozwolą przywołać idee teatralnej awangardy tamtych lat – także w kontekście zaangażowania politycznego, burzenia teatralnej iluzji i bezpośredniej rozmowy twórców z widzami.

Awangardowe manifesty często definiowane są jako wizje lepszego świata. Ale czasami te same manifesty interpretować można jako ucieczkę przed pędzącym na oślep walcem historii. Bez względu na to, która z tych interpretacji jest właściwa, awangarda zawsze kieruje się KU PRZYSZŁOŚCI.

– Patronat honorowy nad obchodami stulecia awangardy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Może to ironia losu, a może znak czasu i ostateczny sygnał, aby pojęcie awangardy umieścić wśród eksponatów archeologicznych wymarłych kultur? Władza zwykle walczy z awangardą, bo ta zwykle walczy z władzą. Czy zatem duch awangardy umarł ostatecznie? – zastanawiają się twórcy.

Sztuka.
Która nie jest oddzielona od praktyki życiowej.
Lecz się w niej zawiera.
Traci wraz z dystansem.
Do praktyki życiowej.
Zdolność do krytykowania tej praktyki.
Teatr powinien zostać w teatrze.
Miejscem sztuki jest galeria.
Życie jest na zewnątrz.
I wtedy mogą siebie sobie opowiadać.
Bez naiwnej wiary w podbijanie nowych terytoriów.
Opowiadać wyobrażenia przyszłości.
Albo przestrzegać neofitów naukami przeszłości.

„Siedem pieśni o awangardzie" to jedno z dwóch wydarzeń artystycznych (drugim jest projekt „Ave. Działanie na kroki, megafony, flagi, okrzyki i race" Roberta Rumasa), towarzyszących międzynarodowej konferencji „Przestrzenie Awangardy / Spaces of the Avant-garde" w ramach prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego projektu ODZYSKANA AWANGARDA.

W trwający przez cały rok 2017 projekt badawczy zaangażowani są zarówno teoretycy jak i artyści poszerzający tradycyjną ścieżkę badań akademickich o działania artystyczne inspirowane awangardowymi praktykami I połowy XX wieku.

4 października 2018, godz. 19.00. Lubelska 30/32, wejście od wewnętrznego podwórka. Bilety: 20/30 zł do kupienia na ewejściówki: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/komuna-warszawa,641 oraz przed spektaklem.

(-)
Materiał Teatru
1 października 2018
Portrety
Grzegorz Laszuk

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...