Czym są Nagrody Grammy?

Nagrody Grammy - Grammy Award

Przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

Pierwsze nagrody Grammy zostały rozdane w 1959 roku, a rok później ceremonia była częściowo transmitowana w telewizji, w programie Sunday Showcase NBC. Do 1971 roku gale odbywały się zarówno w Los Angeles, jak i w Nowym Jorku, przez co artyści mogli decydować, gdzie będą obecni. Prawa do emitowania ceremonii kupił Pierre Cossette, który zorganizował pierwszą całościową transmisję na żywo w telewizji. W 1973 roku prawa te nabyła telewizja CBS, a gale zaczęły odbywać się w Nashville. W odpowiedzi na to, konkurencyjna ABC zapoczątkowała American Music Awards.

Aktualne trofeum, czyli pozłacany gramofon, wytwarzane jest wyłącznie w Johnstown w stanie Ohio. Każda statuetka jest ręcznie robiona i identyczna. W 1990 roku zmieniony został oryginalny projekt Grammy; delikatna, tradycyjna struktura materiału zastąpiona została mocniejszymi stopami metalu, aby uniknąć uszkodzeń. Jednocześnie trofeum stało się większe oraz cięższe. Każda statuetka jest składana część po części, a na końcu pokrywana złotą platyną. Grammy z wygrawerowanymi napisami dla zwycięzców nie są dostępne, aż do ogłoszenia wyników. Dlatego podczas ceremonii, każdego roku, wręczane są te same gramofony. Artyści otrzymują właściwe trofea później, kiedy znajdą się na nich oryginalne podpisy, uzupełniane wraz z ogłoszeniem wyników.

Cztery najważniejsze kategorie, zwane obszarem generalnym, nie są zaliczane do żadnego z gatunków.

Album of the Year – nagradza wykonawcę oraz zespół produkcyjny całego albumu.

Record of the Year – nagradza wykonawcę oraz zespół produkcyjny danego nagrania.

Song of the Year – nagradza autorów/kompozytorów piosenki.

Best New Artist – nagradza wykonawcę, który wydał w określonym czasie swoje pierwsze dzieło, które zapewniło mu rozpoznawalność (zdarza się jednak, że dane wydawnictwo nie musi być debiutanckim).

Inne nagrody przyznawane są artystom oraz zespołom produkcyjnym w wyszczególnionych gatunkach. Poza tym wyróżniane są m.in.: projekty artystyczne oraz widea. Specjalne nagrody Grammy wręczane są za długoletni wkład w przemysł muzyczny.

Proces nominacji

Kandydatów do nominacji mogą zgłaszać zarówno wytwórnie muzyczne, jak i indywidualne osoby. Propozycje są wprowadzane za pośrednictwem Internetu, a następnie kopia, na przykład piosenki, musi być wysłana do Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji. Po dokonaniu zgłoszenia, jego przedmiot jest następnie oceniany przez ponad 150 ekspertów z przemysłu muzycznego. Działania te przeprowadzane są jednak wyłącznie po to, aby sprawdzić, czy praca nadaje się do rywalizacji lub określić, czy została przypisana do dobrej kategorii. Następnie członkowie Akademii głosują wyłącznie w swoich eksperckich kategoriach, w maksymalnie dziewięciu dziedzinach nominacji. Do każdej kategorii może być nominowanych wyłącznie pięć przedmiotów; nominacje otrzymują te, które zdobyły najwięcej głosów. Jeśli w procesie głosowania dojdzie do remisu, do jednej kategorii może być nominowanych więcej niż pięć dzieł. Po ogłoszeniu kompletnej listy nominacji, do członków Akademii wysyłane są formularze do ostatecznego głosowania. Mogą oni głosować w ogólnych kategoriach, a także w nie więcej niż ośmiu z 30 obszarów gatunków. Głosy liczone są przez spółkę handlową świadczącą profesjonalne usługi doradcze i audytorskienie, Deloitte. Członkowie Akademii zobowiązani są do opierania swych głosów wyłącznie na jakości; nie powinni sugerować się sprzedażą, pozycjami na listach, personalnymi upodobaniami, preferencjami regionalnymi lub lojalnością wobec wytwórni. Zabronione jest również przyjmowanie prezentów.

Krytyka

Część artystów wyraziła swoje wątpliwości wobec natury Grammy. Kiedy zespół Pearl Jam wygrał w 1996 roku w kategorii najlepszy utwór hard rockowy, wokalista Eddie Vedder powiedział na scenie: „Nie wiem, co to oznacza. Myślę, że nic".

Maynard James Keenan, lider grupy Tool, nie pojawił się na ceremonii, na której zespół dostał statuetkę, tłumacząc: "Myślę, że Grammy to nic innego niż gigantyczna maszyna promocyjna przemysłu muzycznego. Zniżają się do małego intelektu i karmią masy. Nie honorują artystów za to, co stworzyli. To przemysł muzyczny, wyróżniający sam siebie. O to w tym chodzi."

Pojawiały się również głosy krytyki ze względu na przyznawanie większej liczby nagród, niż jest to konieczne; niektóre kategorie uznano za „zapełniacze".

Bono (U2) był na początku swojej kariery krytyczny wobec nagród Grammy, jednak później docenił ich znaczenie: „Było tu wszystko: wściekłość, miłość, wybaczenie, rodzina, społeczność i najgłębsze poczucie historii... Była tu pełna siła amerykańskiej muzyki, wyzywająca moją arogancję. Oglądałem dalszą część show z nowym spojrzeniem. Grammy zaprosiły jazz, country, rocka i soul na jedną arenę."

Lokacje ceremonii rozdania

Ceremonie rozdania nagród Grammy odbywały się w wielu prestiżowych lokalizacjach. Obecnie mają one miejsce w Staples Center, arenie położonej w centrum Los Angeles.

- 1959-1970

W latach 1959-1970, kiedy gale nie były transmitowane w telewizji, ceremonia odbywała się w kilku miejscach tego samego dnia, a artyści wybierali, gdzie się pojawią.

- 1959-1961: Los Angeles & Nowy Jork
- 1962-1964: Chicago, Los Angeles & New York
- 1965-1970: Chicago, Los Angeles, Nashville & New York

- 1971-obecnie

Od 1971 roku, czyli od pierwszej telewizyjnej transmisji na żywo, lokacje ceremonii zaczęły ulegać zmianom[1].

- 1971: Hollywood Palladium, Los Angeles
- 1972: Felt Forum, Nowy Jork
- 1973: Tennessee Theatre, Nashville
- 1974: Hollywood Palladium, Los Angeles
- 1975: Uris Theater, Nowy Jork
- 1976-1977: Hollywood Palladium, Los Angeles
- 1978-1980: Shrine Auditorium, Los Angeles
- 1981: Radio City Music Hall, Nowy Jork
- 1982-1987: Shrine Auditorium, Los Angeles
- 1988: Radio City Music Hall, Nowy Jork
- 1989-1990: Shrine Auditorium, Los Angeles
- 1991: Radio City Music Hall, Nowy Jork
- 1992-1993: Shrine Auditorium, Los Angeles
- 1994: Radio City Music Hall, Nowy Jork
- 1995-1996: Shrine Auditorium, Los Angeles
- 1997: Madison Square Garden, Nowy Jork
- 1998: Radio City Music Hall, Nowy Jork
- 1999: Shrine Auditorium, Los Angeles
- 2000-2002: Staples Center, Los Angeles
- 2003: Madison Square Garden, Nowy Jork
- 2004-obecnie: Staples Center, Los Angeles

Zwycięzcy ogłaszani są podczas oficjalnej ceremonii, a wyniki głosowania są wcześniej trzymane w ścisłej tajemnicy. Statuetkę otrzymuje ten, kto zdobył najwięcej głosów w danej kategorii; istnieje możliwość remisu.

(-)
Materiały Wikipedia
12 grudnia 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia