Dąbrowski założył nowy teatr

Komedialnia w Białymstoku

Katarzyna Żak, znana jako Solejukowa z serialu "Ranczo", Piotr Cyrwus, serialowy Rysiek z "Klanu", Wojciech Wysocki, pisarz w serialu "Na Wspólnej" i Piotr Machalica - to zaledwie czwórka z plejady aktorów, którzy będą współpracować z Białostockim Teatrem Komedialnia.

Oficjalne otwarcie nowego projektu Piotra i Julii Dąbrowskich 6 kwietnia.

- Przez 10 lat bytności w Białymstoku i pracy w Teatrze Dramatycznym to miasto stało się dla mnie miejscem szczególnym - przyznał Piotr Dąbrowski. - Dlatego postanowiliśmy stąd nie wyjeżdżać.

Razem z żoną Julią Wacławik-Dąbrowską założył nowy teatr - Białostocki Teatr Komedialnia. Na czwartkowej konferencji u prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, który wspiera inicjatywę, obecni byli też aktorzy współpracujący z nową sceną.

Oficjalne otwarcie w kwietniu

Piotr Dąbrowski przez 10 lat kierował Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Przy tworzeniu spektakli asystowała mu Julia Wacławik-Dąbrowska. Wcześniej przez 17 lat pracował w Teatrze Witkacego w Zakopanem, był jego współzałożycielem.

Oficjalne otwarcie BT Komedialnia nastąpi 6 kwietnia, podczas prapremiery spektaklu "Długi łykend" w progach Białostockiego Ośrodka Kultury, który użycza teatrowi swojej przestrzeni.

Komedialnia nie ma na razie stałej siedziby. Piotr Dąbrowski jest przesądny i nie chce zdradzać branych pod uwagę lokalizacji. Cieszy go współpraca z BOK-iem.

Po kilku występach w Białymstoku (spektakle również 7 i 8 kwietnia, bilety w cenie 50 zł można kupić w kasie BOK przy ul. Legionowej) teatr wyruszy w trasę promocyjną po Polsce. Dziś bilet otwarty na wszystkie spektakle teatru trafił w ręce prezydenta Truskolaskiego, który od razu zapowiedział, że stanie się on przedmiotem aukcji.

Teatr dla wszystkich

"Długi łykend" na podstawie tekstu Norma Fostera to klasyczna komedia, świetnie napisana, z doskonałymi dialogami i zaskakującymi zwrotami akcji. Sztuki kanadyjskiego dramaturga doczekują się rocznie około 150 różnych adaptacji. Spektakl Teatru Komedialnia zostanie po raz pierwszy wystawiony w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nowy teatr będzie proponował jedynie farsy.

- Chcemy robić teatr środka, czyli teatr dla wszystkich. Teatr, który zaspokoi potrzeby widzów - podkreśla Dąbrowski. I tłumaczy, że jego projekt jest inicjatywą komercyjną, bez pieniędzy z dotacji.

Pierwszą propozycją BT Komedialnia była sztuka "Komedia polska, czyli z życia mrówek" na podstawie tekstu Olafa Olszewskiego, który wygrał Ogólnopolski Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3 organizowany przez Teatr Dramatyczny. Z prośbą o wystawianie tego przedstawienia - mimo inscenizacji w Węgierce - zwrócił się do Dąbrowskiego sam autor.

Komedialnia rozpoczyna "mocnym otwarciem" - spektaklem z udziałem plejady aktorów. Jednak jej twórca zapewnia, że do współpracy zaprosi też wielu białostockich aktorów.

Nazwa teatru nawiązuje do pierwszego stałego teatru na ziemiach polskich, który powstał w 1748 roku w Białymstoku. Komedialnia miała obszerną scenę, własną orkiestrę i balet, a w operach występowali najwięksi artyści z Wiednia, Wenecji i Rzymu.

Anna Dycha
bialystokonline.pl
18 marca 2013
Teatry
Komedialnia
Portrety
Piotr Dąbrowski

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...