Daleka od „ramoty"

„Zemsta" - aut. Aleksander Fredro - reż. Joanna Drozda - Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Na nowo mogłam się wczytać w ten tekst. Zobaczyłam, że jest naprawdę śmieszny, opowiadający o nas, o Polakach, o naszych przywarach - mówi Joanna Drozda, która w częstochowskim teatrze właśnie wyreżyserowała najbardziej znaną komedię Aleksandra Fredry.

– To spektakl wyczekiwany w Częstochowie. Ostatnia „Zemsta" została tu wystawiona kilkanaście lat temu – mówiła podczas konferencji prasowej tuż przed premierą Magdalena Woch, p.o. dyrektora teatru, przypominając spektakl w reżyserii Grzegorza Warchoła z 2008 r. – Pewnie wielu widzów to pamięta, ale ta „Zemsta" będzie zupełnie inna – zapewniła.

Wszystko wskazuje, że tak rzeczywiście będzie. Za dobrze znaną komedię Aleksandra Fredry zabrała się Joanna Drozda, reżyserka, autorka scenariuszy i adaptacji scenicznych, także aktorka przez wiele lat związana m.in. z teatrami: Starym w Krakowie, Dramatycznym w Warszawie i Polskim w Bydgoszczy.

W Częstochowie nie tylko wyreżyserowała „Zemstę", ale też przygotowała – razem z Michałem Głaszczką – jej adaptację.

– Dzięki zaproszeniu z częstochowskiego teatru na nowo mogłam się wczytać w ten tekst. Zobaczyłam, że jest naprawdę śmieszny, opowiadający o nas, o Polakach, o naszych przywarach. Niestety, „Zemsta" wpada w utarte klisze i bardzo blisko stoi obok słowa „ramota" – przyznała Joanna Drozda. – Pomyślałam więc, żeby popatrzeć na tę komedię poprzez zderzenie z tymi kliszami. I przyjrzeć się temu, co tak naprawdę nas interesuje.

A dla reżyserki – jak mówiła podczas konferencji prasowej – najbardziej interesujący jest nie spór o mur, a wątek relacji międzypokoleniowych. – Jest niezmienny, uniwersalny – oceniła. – Młodzi zawsze uważają, że starzy robią źle. Młodzi wiedzą lepiej. Jedni nie chcą słuchać drugich.

Joanna Drozda pokaże „Zemstę" niemal w całości, z niewielkimi skrótami. Klasykę przełamie jednak nowoczesnością. Jej przejawem będą m.in. cytaty z popkultury i piosenki, które reżyserka napisała razem z Michałem Głaszczką. – Powstały, żeby ułatwić widzom, i tym młodszym, i tym starszym, zrozumienie „Zemsty", by pokazać, jak bardzo jest aktualna – tłumaczyła.

W spektaklu wystąpią aktorzy częstochowskiego Teatru, aktorzy doangażowani oraz debiutujący na naszej scenie, absolwenci AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie: Hanna Szurgot i Marcel Opaliński.

Premiera „Zemsty" w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbędzie się w sobotę, 30 grudnia o godz. 19.00.

Beata Strąk
Gazea Wyborcza Częstochowa
30 grudnia 2023

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia