Danse macabre na wesoło

"Dancing on your grave" - Cholmondeleys & Featherstonehaughs w Bytomiu

Temat śmierci jakże często eksploatowany jest niezwykle wdzięcznym zagadnieniem. Śmierć to jedyna siła w pełni egalitarna. Zrównuje wszystkich nie bacząc na ich zasługi tudzież przewinienia.

Współczesny człowiek, będący zdaniem Ryszarda Przybylskiego jest bytem-ku-śmierci. Podejmuje staranie w celu jej oswojenia. Owo obłaskawienie dokonuje się miedzy innymi w teatrze. 

Spektakl zaprezentowany drugiego dnia XVI Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Sztuki Tanecznej w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu przez brytyjską grupę The Cholmondeleys & Tje Featherstone Haughs, „Dancing on your grave” jest groteską w najczystszej postaci. Cała magia przedstawienia zawiera się w trzech ścianach pogrążonej w mroku sceny, częstokroć rozświetlanej biało- żółtym światłem z dołu lub czerwonymi, bocznymi reflaktorami. Efekt poświetlenia jest piorunujący. Tytułowy grób stworzony z metalowego, podświetlonego stelaża zajmuje centralne miejsce sceny. Na podwyższeniu tym znajduje się pięć postaci, których charakteryzacja wskazuje na to, iż są oni trupami. 

Prócz spektaklu wystawionego na scenie oniemiała z zachwytu publiczność raz po raz mogła obserwować na tylniej stanie taniec cieni. Wymienione cienie są łącznikiem zaświatów ze światem żywych. Towarzyszą każdemu człowiekowi za życia, a gdy dobiegnie jego kres podrózują samotnie między zaświatami, bytując w innym wymiarze. 

Przedstawienie Dancing on your grave nie mieści się w sztywnych ramach jakiejkolwiek klasyfikacji. Łączy w sobie elementy musicalu, teatru tańca oraz kabaretu. Niesamowita rewia truposzy urzeka niezaprzeczalną oryginalnością. 

Zespół teatralny gra, śpiewa i tańczy. Podczas spektaklu tańczący aktorzy wykorzystują wiele instrumentów. Jednak przewodni motyw muzyczny płynie z banjo. Kiedy dwaj mężczyźni – Steve Blake i Nigel Burch ( wykonawcy i kompozytorzy ), tworzą urzekającą atmosferę utkaną z szybkich, skocznych dźwięków, pozostali wykonują akrobacje. Zamieniając się w mimów udają zombie. Stają się marionetkami w rękach klaszczącej kobiety. 

Kabaret martwych dusz w pewnym momencie zamiera. Oczy aktorów utkwione zostają w publiczności. Wydaje się, że swoim bacznym wzrokiem obserwują kto z widowni wkrótce dołączy do ich grona. 

Największe wyrazy uznania należą się Maho Ikarze, aktorce, która za pomocą pantomimy przedstawiła różne rodzaje umierania. Stworzyła żywy przewodnik dla samobójcy targanego sprzecznymi uczuciami, uwięzionego pomiędzy kilkoma sposobami zadawania śmierci. Po kolei prezentowała sposoby, jakie może wybrać potencjalny samobójca, by skrócić swoje cierpienia na ziemskim padole. Zaczynając od podcięcia gardła, poprzez zadanie kilku ciosów w brzuch, z którego wyciekają trzewia, dochodzi do powieszenia się. Dla osób preferujących bardziej ekstremalne przypadki przewidziała śmierć przez włożenie głowy do włączonego piekarnika oraz odebranie sobie życia poprzez strzelenie w głowę. W katalogu nie zabrakło także zatrucia tabletkami czy skoku z okna. Skok ten został powtórzony trzykrotnie, co może oznaczać, że grana przez nią postać właśnie tak zginęła. 

Spektakl co prawda porusza jakże poważny temat śmierci, jednak zamienia sytuację końca ziemskiej egzystencji w żart. Umarli zamiast umartwiać się, w humorystyczny sposób po kolei spowiadają się publiczności, marudząc. 

W ciągu spektaklu kilka razy przewija się ostrzeżenie, będące zarazem życiową prawdą, głoszące, że nikt z nas nie uniknie śmierci, a może ona przyjść w dowolnie wybranym przez siebie czasie. Lepiej żałować, tego co się zrobiło, niż tęskić za rzeczami, których się nie wykonało. 

Spektakl kończy zasmucająca konstatacja, że życie to żart. Żyje się bardzo, bardzo krótko, a przebywa w zaświatach bardzo, bardzo długo. Rewelacyjny agnielski humor w połączeniu z pięknym wykonaniem i klimatycznym brzmieniem zasługuje na gromkie owacje. 

29 czerwca 2009 Poniedziałek
Cholmondeleys & Featherstonehaughs (UK) “Dancing on your grave”

Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
1 lipca 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...